top of page

Autodesk Fusion Ocak Güncellemesini Keşfedin


Öne Çıkanlar



Ocak 2024 güncellemesi geldi ve her şeyi sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Çizim Otomasyonu'nun kullanıma sunulmasından üretiminizi yükseltmeyi amaçlayan yeni geliştirmelerin eklenmesine kadar herkesin bu heyecan verici sürümde yararlı bir şeyler bulacağından emin olabilirsiniz. Başlamadan önce bazı önemli noktalara bakalım!


Kullanılabilirlik


 • Dosyaları daha hızlı keşfetmek için filtreleme ve arama ile daha iyi gezinme

Tasarım


 • Çok sayıda konfigürasyon tablosu iyileştirmesi 

 • Referansları ve montaj içeriklerini tek bir konumdan güncelleyin

 • Kaydedilmemiş tasarımlara yeni ekleme 

 • Senkronizasyon dışı Xref'leri çevreleyen geliştirilmiş mesajlaşma 

 • Çok sayıda performans geliştirmesi 


Çizimler


 • Yeni çizim otomasyonu 

 • Yeni ara bölüm görünümleri  

 • Yeni özel sayfa boyutları 

 • Hatch deseni geliştirmeleri 


Elektronik


 • Spice simülatör yükseltmesi ve pspice model desteği 

 • Seçim davranışı iyileştirmeleri 


Üretme


 • İnce işleme için yeni Karışım takımyolu stratejisi 

 • Çapak Alma ve Jeodezik için yeni takım yolu değişiklikleri 

 • Makine çarpışma algılama 

 • Yeni Tornalama Kanalı kaba işleme stratejisi eklendi 

 • 3D yazıcılar için yeni yapı bölgesi oluşturma yeteneği 

 • Katkı düzenlemesinde sayısız iyileştirme  


API


 • Yapılandırmalar için API desteğini okuyun 

 • Yeni sınırlayıcı kutu hesaplamaları desteği



İleriye dönük



2023 Fusion için büyük bir yıldı ve 2024 de bir o kadar umut verici. AU 2023'te bireylerin, ekiplerin ve tüm kuruluşların her şeyi tasarlaması ve yapması için yeni bir bağlantılı veri ve işbirliği çağını temsil edecek olan üretime yönelik Fusion endüstri bulutuna yönelik planımızı daha ayrıntılı olarak ele aldık  . 2024 yılında hem şirket genelinde hem de bireysel ürün özelliği düzeylerinde bu yönde daha da fazla adım atacağız. 2024 Autodesk Fusion Yol Haritasında gelecekte olacaklara bir göz atın ve yatırım alanlarımızın ardındaki 'neden'i anlayın.


2024'te neler olacağı hakkında daha fazlasını okuyun .



Uzantılar'da Değişim



Bu Ocak, Fusion'da uzantıları paketleme şeklimizdeki değişikliği işaret ediyor. Teklif portföyünü basitleştirmek ve aldığınız değeri en üst düzeye çıkarmak için Fusion uzantılarını yeniden dengeliyor ve birleştiriyoruz. Ayrıca sunulan uzantı portföyünü basitleştirerek sekizden beşe indireceğiz ve bazı uzantılara daha düşük bir fiyata daha fazla özellik sığdıracağız.  



Kullanılabilirlik


Güncellenen Markalama Değişiklikleri



Fusion Industry Cloud vizyonuna doğru ilerledikçe markalamada hafif bir değişiklik göreceksiniz:


 • Simgeler artık 360'ı kaldırılmış adlarla güncellendi

 • Marka değişikliklerini yansıtacak şekilde güncellenen Mac/Win yükleme/başlatma/kaldırma görüntüleri


Dosyaları Daha Hızlı Keşfetmek için Filtreleme ile Daha İyi Gezinme 



Projelerdeki dosyalar arasında gezinirken, artık ilginizi çeken dosyaları keşfetmek için ek bağlam sağlama seçeneğiniz var, böylece dosyalarınızı her zamankinden daha hızlı bulabilirsiniz! Zamana veya dosya türüne göre filtreleyebilirsiniz.  


Not: Filtreleme yalnızca dosyalar için çalışır, klasörler için geçerli değildir. 



Fusion Home'dan Yeni Dosyaları Ada Göre Arama



Fusion'da gelişmiş bir arama deneyimine olan ihtiyacın farkındayız. Bu nedenle, bu güncellemeyle artık Proje gezintisindeki arama çubuğunu tıklatarak ilgilendiğiniz dosyaları zahmetsizce bulabileceğinizi duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Özel arama sonuçları, potansiyel eşleşmelere kapsamlı bir genel bakış sunarak dosya alımını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için daha ayrıntılı bilgiler sunar. 


Not: Veri paneli araması olduğu gibi çalışmaya devam edecektir. 



Verim


Son birkaç ürün güncellemesinde yaptığımız sürekli iyileştirmelerden de anlaşılacağı üzere, performans bizim için öncelikli odak noktası olmaya devam ediyor. Bu güncellemede Tasarım çalışma alanının tamamında çeşitli performans iyileştirmeleri göreceksiniz. 


Montaj İyileştirmeleri :


 • Düzenleme sonrasında hesaplama birleşimi %45'e kadar daha hızlıdır

 • Büyük montajlar için Bağlantıyı Seçin, Bağlantıyı Düzenle, Bağlantıları 5 kata kadar daha hızlı canlandırın

 • Bazı montajlarda 2,5 kat daha hızlı sonuç veren alt bileşenler de dahil olmak üzere, harici bileşenin Break Link'inde devam eden iyileştirmeler

 • Daha büyük montajlarda mevcut tasarıma %45'e kadar daha hızlı ekleme


Modelleme İyileştirmeleri :


 • Çok sayıda yüze ve kenara sahip gövdeler üzerindeki mesafeleri ölçerken ölçüm komutunu önemli ölçüde daha hızlı yapın

 • Bazı montajlar için açma ve kaydetme artık daha hızlı



Tasarım


Yapılandırma Tablosundaki Parametrelerin Otomatik Tamamlanması



Yapılandırma tablosu hücreleri artık parametre iletişim kutusunun sunduğu şekilde otomatik tamamlamaya izin veriyor.  


Yapılandırma Tablosundaki Satırları Çoğaltın



Artık Konfigürasyon tablosundaki birden çok satırı çoğaltabilirsiniz, bu da tasarımlarınızı özelleştirmeyi her zamankinden daha kolay hale getirir. 


Yapılandırmayı Seç İletişim Kutusunda Daha İyi Bilgiler Görüntüleyin



Ekle, Türet, Konfigürasyonu Değiştir ve Çizim Oluştur gibi iş akışları sırasında her konfigürasyon için bir kutucuk görüntüleyen  Konfigürasyon Seç iletişim kutusunda bazı küçük iyileştirmeler yaptık.


Kutucuklar artık şunu gösteriyor: 

 • Versiyon numarası 

 • Aşama simgesi (varsa) 

 • Önizleme resmi mevcut olmadığında etiketleyin 

 • Önizleme görüntüsü önceki bir sürüme ait olduğunda etiketleyin


Yapılandırma Tablosundaki Sütunları Doğrudan Bir Tema Tablosundan Diğerine Taşıma 



Başlangıçta, yapılandırma tablosundaki bir sütunu mevcut bir tema tablosundan yeni bir tema tablosuna taşımak istiyorsanız, önce sütunu en üstteki tabloya taşımanız gerekiyordu. 


Artık bir sütunu doğrudan tema tablosundan yeni tema tablosuna taşıyabilir ve ekstra adımı atlayabilirsiniz. 


Bu eylemi gerçekleştirmek için taşımak istediğiniz sütuna sağ tıklayın ve ardından Taşı > Yeni Tema Tablosu öğesini seçin . 



Referansları ve Montaj İçeriklerini Tek Bir Konumdan Güncelleyin




Yerinde düzenleme ve montaj bağlamlarını yayınladığımızda kullanıcı araştırması, montaj bağlamlarını dış referanslardan bağımsız olarak güncelleme isteğini gösterdi. Müşteriler, piyasaya sürüldükten sonra senkronizasyon dışı bağlamları kolayca gözden kaçırdıklarını ve bu durumun özellikle neyin güncelliğini yitirdiğini anlamayı zorlaştırdığını fark etti. Herhangi bir karışıklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olmak amacıyla, bir montajdaki güncelliğini anlamak için tek bir konum uyguladık. 


Bu sürüm, hem montaj bağlamlarını hem de referansları tek bir eylemde güncellemek için tek bir konum oluşturarak Tüm En Yenileri Al komutuna Tüm Bağlamları Senkronize Et özelliğini getirecektir.



Tarayıcı Mesajlarını Baloncuk İçerisinde Görüntüleyin



İç içe geçmiş bir bileşen güncelliğini kaybetmişse ve ona sahip olan montaj tarayıcıda daraltılmışsa, iç içe geçmiş bileşenin güncelliğini kaybetmiş olduğunu sarı bir üçgenle belirtiriz. Bu gösterge, daraltılmış montajda mevcut olan güncel olmayan bir bileşeni size bildirir. 


Bu sürümde, eksik Xref'ler ve güncel olmayan bağlam için aynı özelliği ekledik ve derleme içinde neyin güncelliğini yitirdiğini anlamayı her zamankinden daha kolay hale getirdik. 



İleriye doğru renkler, bu öncelik sırasına göre aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını gösterecektir: 


 • Kırmızı bildirimler eksik referansı gösterir 

 • Sarı bildirimler güncel olmayan referansları gösterir 

 • Senkronize olmayan montaj bağlamlarında  mavi bildirimler



Kaydedilmemiş Tasarımlara Ekle


Önceden, kaydedilmemiş bir tasarımda sıfırdan harici bileşenler oluşturabiliyordunuz, ancak montajları aşağıdan yukarıya doğru oluştururken aynı kaydedilmemiş tasarıma eklemenizi engelliyorduk. Bu sizi ekleme işlemini durdurmaya, tasarımı kaydetmeye ve ilerlemek için ekleme işlemini yeniden başlatmaya zorlar. Bu sürümde, harici bileşenlerin kaydedilmemiş bir tasarıma eklenmesine izin verecek şekilde ekleme komutunu geliştirdik.


Not: En yaygın ekleme deneyimi olan, kaydedilmemiş bir belgeye tasarım ekleme engelini kaldırmak için ilk adımı atmış olsak da, diğer ekleme iş akışlarında hâlâ sınırlamalar vardır. İlerleyen süreçte diğer ekleme iş akışlarının engelini kaldırmaya devam edeceğiz. 


Bağlantı Elemanı Kitaplıklarındaki Geliştirmeler



Geçtiğimiz ekim ayında, 3D modellerinize bağlantı elemanları eklemenin daha kolay bir yolunu sunan, oyunun kurallarını değiştiren bir özellik olan Bağlantı Elemanları Kitaplığını yayınladık. O zamandan beri Bağlantı Elemanları Kitaplığının içeriğini geliştirmek için özenle çalışıyoruz. Bu güncellemede, model görsellerinde iyileştirmelerin yanı sıra bağlantı elemanları modellerinin doğruluğunu sağlayacak güncellemeleri göreceksiniz.  



Üretken Tasarım (Simülasyon Uzantısı)


Deneysel Üretken Çözücüler ve Özellikler Önizlemeden Taşınıyor (Simülasyon Uzantısı)


Bu sürümle birlikte teknoloji yığınımızın standardizasyonunu tamamlayarak önemli bir dönüm noktasına ulaştık. Tüm yük ve kısıtlama türleri, üretim yöntemleri, tasarım hedefleri ve simetri artık birbiriyle tamamen uyumludur.  


Ayrıca aşağıdaki özelliklerin Insider Preview'ın bir parçası olmanıza gerek kalmadan doğrudan kullanıcı arayüzünde mevcut olduğunu fark edeceksiniz.  


 • Sert gövdeyi kaldır modlarını Çalışma Ayarları iletişim kutusunda bulabilirsiniz

 • Modal Frekans ve Bükülme limitleri Hedefler ve Limitler iletişim kutusunda bulunabilir



Üretken Tasarım Önizleyicideki İyileştirmeler



Üretken Tasarım Önizleyicisi, gerçek sonuçları oluşturmadan önce çalışma kurulumunuzu doğrulamanıza yardımcı olur. Bu sürüm, Previewer'ın normal bir üretken tasarım çözümüyle aynı teknoloji yığınına getirilmesiyle sağlanan çeşitli iyileştirmeleri sunar. 


Önizleyici artık tüm işini bulut üzerinde yapıyor ve uzak kuvvetler, uzak anlar, uzak kısıtlamalar, nokta kütleleri, simetri ve katı gövde modlarını kaldır seçeneğini kullanan kurulumlar için destek ekliyor. Basitçe söylemek gerekirse, artık Önizleyici'de desteklenmeyen işlevlerle ilgili hatalarla karşılaşmayacaksınız. İş akışları biraz değişti ve kurulumda değişiklik yapılırsa önizlemenin güncelliğini yitireceğini ve önizlemeyi yeniden oluşturmanızı bildireceğini fark edeceksiniz. 


Son olarak, bir şeylerin ters gitme ihtimaline karşı, hataları nasıl ele aldığımız konusunda bazı iyileştirmeler yaptık. Mesajlar artık normal bir üretken tasarım çözümünde görebileceğiniz şeylerle daha tutarlı, sistemin nasıl çalıştığını ve kurulumlarınızda nasıl sorun gidereceğinizi öğrenmeyi kolaylaştırıyor. 



Çizimler


Yeni Çizimler Otomasyonu



Çoğunuzun beklediği an sonunda geldi! Bu sürümden itibaren, çizimleri otomatik olarak oluşturup düzenleyerek size önemli ölçüde zaman kazandırmayı amaçlayan, oyunun kurallarını değiştiren bir özellik olan Çizim Otomasyonunu kullanabileceksiniz. Çizim Otomasyonunun neler yapabileceğine bir göz atalım:  


 • Çizim Otomasyonu, görünümleri bir sayfa üzerinde otomatik olarak ölçeklendirir ve yuvalar 

 • Yerler Parça listesi ve Balonlar 

 • Bileşenleri (genellikle yerinde modellenenleri) dokümantasyon için en iyi oryantasyona otomatik olarak döndürür 

 • Uzun bileşenler için Kopuk Görünümler oluşturur 

 • Merkez Çizgileri ve Merkez İşaretlerini Uygular 

 • Sac Levha Düz Desenleri ve Büküm Tablolarını Yerleştirir 

 • Delik ve diş notlarını otomatik olarak alır 

 • Boyutlandırma stratejilerini otomatik olarak oluşturur 


Otomatik boyutlandırma algoritmalarımız Prizmatik bileşenler, 2,5 – 3 Eksen bileşenler, Sac Metal ve Tornalanmış bileşenler için en uygunudur. Çizim Otomasyonu, herhangi bir kurulum gerektirmeden kutudan çıktığı gibi çalışır, ancak tercih ettiğiniz otomasyon ayarlarını ve stillerini saklayabileceğiniz çizim şablonunuzla en iyi şekilde çalışır. En iyi sonuçlar için; şablonunuzdan tüm yer tutucu görünümleri, tarayıcı düğümlerini veya ek sayfaları kaldırın. 


Yeni Ara Bölüm Görünümleri



Ara Kesit Görünümleri, modelinizin belirli bir bölgenin dahili ayrıntılarını gösteren kısmi bir kesit görünümü oluşturmanıza olanak tanır. Gizli özellikleri göstermek, bir görünümün karmaşıklığını azaltmak veya tasarımınızın önemli yönlerini vurgulamak için Ara Bölümlerini kullanabilirsiniz.  


Koparma Kesit Görünümleri, varsayılan olarak modelin derinliğinin yarısına kadar kesilir; bu, aynı zamanda, döndürülmüş bileşenler için mükemmel olan, kesit çizgileri olmayan yarım derinlikli kesit görünümlerini hızlı bir şekilde oluşturmak için de kullanılabileceği anlamına gelir. 


Yeni Özel Sayfa Boyutları



Yeni bir çizim oluştururken veya çalışma sayfası boyutunu düzenlerken (sayfa ayarları altında), artık çalışma sayfası boyutu üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Bu yeni özellik, otomatik Bölge oluşturma aracıyla birlikte gelir. Ayrıca standart sayfa boyutları için Dikey veya Yatay yönlendirmeleri ayarlama olanağını da ekledik. Standartları karıştırıp eşleştirmek istediyseniz, artık başlangıç ​​noktası olarak ANSI şablonunu kullanarak ISO boyutunda bir teknik resim sayfası oluşturabilirsiniz (ya da tam tersi)


Hatch Deseni Geliştirmeleri 



Siz istediniz ve biz teslim ettik; “Katı Doldurma” kapakları artık Ocak güncellemesiyle birlikte karşınızda. Hazır oradayken tarama komutunun görünümünü ve hissini de yeni önizleme simgeleriyle yeniledik. 15 yeni tarama deseniyle kesit görünümlerinizi daha da özelleştirmenin keyfini çıkarın. 



İmalat


Çıkarmalı İmalat


İnce İşleme için Yeni Karışım Takımyolu Stratejisi



Karışım, seçilen konturlar arasındaki bir parçanın daha sığ bölgelerini sabit bir kesme yönü ile işlemek için kullanılan bir bitirme stratejisidir. Yalnızca lolipop, disk, namlu takımları ve kırlangıç ​​kuyruğu kesiciler gibi uygulanabilir takımlarla 3 eksende alttan kesme işlemeyi destekler.  


Bu güncellemeden itibaren, Karışım takımyollarını tanımlamanın yeni bir yolu artık mevcut! Yeni yöntem, karmaşık geometrilerde parçalanmayı önleyen takım yolları üreterek bunların daha kolay bir şekilde daha yüksek yüzey kalitesine kadar işlenmesine olanak tanıyor. Yeni yöntemi seçmek için, Geçişler sayfasındaki Adımlama bölümü için 'Aletin ucundan' seçeneğini seçin; eğer hala önceden var olan yöntemi kullanmak istiyorsanız 'Yüzeyde'yi seçmeniz yeterlidir.  


Artık etkili bir şekilde eski ve yeni bir karışım algoritması arasından seçim yapabilirsiniz: 

Yüzeyde – Adımı hesaplamak için modelin yüzeyini kullanır. Bu seçenek alttan kesmeleri algılayabilir ve işleyebilir. 

 • Takımın ucundan – Atlamayı hesaplarken takımın kesme geometrisini dikkate alır. Bu seçenek, kesme geometrisinin şekli nedeniyle takımın yüzeydeki tüm noktalara temas edemediği işleme alanları için kullanışlıdır. Örneğin iç köşe yarıçapının alet yarıçapından küçük olduğu alanlar. 



Yeni Makine Çarpışma Tespiti 



Fusion'ın makine çarpışma algılama özelliği, programı çalıştırmadan önce makine takımınızdaki olası çarpışmaları ve eksen aşırı hareketini tanımlamak için tasarlanmıştır. Bu sorunları proaktif olarak tespit ederek operasyonlarınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur ve pahalı makine aksama sürelerini en aza indirir. Üstelik programlarınızı daha verimli bir şekilde doğrulamanıza ve ince ayar yapmanıza olanak tanıyarak programlarınızın yürütülmesine daha fazla güven aşılar. Fusion'ın makine çarpışma algılama özelliğiyle, güvenli ve güvenilir bir işleme sürecini sürdürürken üretkenliği optimize edebilirsiniz. 


Yeni Tornalama Kanalı Kaba İşleme Stratejisi



Oluk Kaba İşleme, eski Kanal Açma takım yolunda sevdiğiniz tüm unsurları üstün sonuçlarla birleştiren bağımsız bir oluk açma stratejisidir. Basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü, iyileştirilmiş sınır yönetimi, daha güvenli ve daha verimli çıkışlara sahip yeni teğetsel uzantılar seti aracılığıyla size daha fazla takım yolu kontrolü sağlar; bunların tümü, daha tutarlı, üstün bir yüzey kalitesi ile birlikte daha iyi ve daha tutarlı bir takım yolunun oluşturulmasına katkıda bulunur. 


Bu strateji dış, iç ve alına kanal açma operasyonları için kullanılabilir ve takım sapmasını en aza indirmek veya oluşturulan talaşı kontrol etmek için size kanalın giriş noktasını kanalın merkezine veya kenarına göre tanımlama seçeneği sunar. 


Yeni Stok Döndürme Simülasyon Görünümü 



Döndürülmüş stok simülasyonu görünümü, takımı döndürmek yerine ekranda stoğu döndürerek CAM takım yolu simülasyonunuzu görüntülemenin yeni bir yolunu sunar. 


Bu tür görünüm, torna/freze tarzı parçaları programlarken çok faydalı olacaktır; çünkü takım tezgahının yapacağı hareketleri daha doğru bir şekilde temsil eder ve her farklı takım açısını görmek için görünümü döndürmenize gerek kalmadan her şeyin beklendiği gibi çalıştığını doğrulamanıza olanak tanır. 


Zincir Seçimi Geliştirmesi



Zincir Seçiminin arkasındaki kod, işlevselliği her zamankinden daha güvenilir ve sağlam kılmak için yeniden yazıldı. Yeniden yazılan işlevsellik ilk olarak Ocak 2023 sürümünde önizleme işlevi olarak kullanıma sunuldu ve artık bu güncellemeyle birlikte kullanımdan kaldırılmıştır.


Eski uygulamada uzun süredir devam eden sorunları gidermenin yanı sıra, yeni kodun gelecekte bakımı da daha kolay olacaktır. 


Bu, gelecekte hata düzeltmenin daha kolay ve hızlı olacağı anlamına geliyor. Gelecekte daha fazla iyileştirmeyi çok daha akıcı bir şekilde sağlamak da mümkün olacaktır. Toplamda, orijinal zincirlemenin yayınlandığı zamana kıyasla 150'den fazla hata düzeltildi!


Peki, bu yeni ve geliştirilmiş zincirleme neler sunuyor: 


 • Açık zincirlerin daha sezgisel zincirlenmesini sağlar 

 • Yön oklarının daha iyi davranışı 

 • Büyük modellerde zincirlemede daha hızlı performans 

 • Daha önce atlanan uzun zincirleri yönetir 

 • Zincirleme toleransının artık artırılmasına izin verir kullanıcı tarafından kontrol edilir  


İşlevsellik, bu Ocak güncellemesinin bir parçası olarak tamamen yayımlandı ve mevcut uygulamanın yerini alacak. Öngörülemeyen sorunlar durumunda Tercihler>Üretim>Opsiyonel Özellikler iletişim kutusundan 'eski' zincirlemeye geri dönmek mümkün olacaktır.  


Post İşlemci ve Makine Simülasyonu



En son post işlemci ve makine güncellemelerini mi arıyorsunuz? Bu Ocak ayında, ücretsiz olarak sunduğumuz açık kaynaklı Post İşlemcilerin ve Makinelerin birçoğuna yönelik tonlarca yeni güncelleme ve iyileştirme yayınladık. Bu sürümde, Genel Son İşlemciler, Frezeleme Sonrası İşlemciler, Freze-Turn Son İşlemciler ve Su Jeti/Lazer/Plazma Son İşlemciler dahil olmak üzere son işlemcilere yönelik iyileştirmeler bulacaksınız. Ayrıca Makine Kitaplığımıza yeni makineler ekledik, İş Tutma kitaplığımızı güncelledik ve Autodesk CAM Post Processor motorunun işlevselliğini geliştirdik.    



Üretim Uzantısı


Yeni İleri Talaş



Gelişmiş Talaş, düz kenarlı duvarların aletin yan tarafıyla işlenmesine olanak sağlar. Bu yeni strateji 3, 4 ve 5 eksenli takım yolları oluşturabilir. Takımın tahrik yüzeyine oluk açmasına izin verilip verilmeyeceğini kontrol etme ve takım ekseninin tahrik eğrileriyle senkronizasyonunu etkileme seçeneklerine sahiptir. Gelişmiş Talaş, yüzeyleri talaş yüzeyleri, zemin yüzeyleri veya kaçınılması gereken yüzeyler olarak kategorize etmek için kontrol sağlar ve takım yolu üzerinde büyük kontrol sağlar. 


Çapak Alma ve Jeodezik (Üretim Uzantısı) İçin Takım Yolu Değişiklikleri



Geçişleri Kırp, Sil ve Giriş Noktasını Taşı takım yolu değişiklikleri artık işlemeyi optimize etmek veya bir takım yolunun istenmeyen veya yanlış bölümlerini kaldırmak için Çapak Alma ve Jeodezik takım yollarına uygulanabilir. 


Katmanlı üretim


3D yazıcılar için Yapısız Bölge Oluşturmada Yeni Yetenek



Her 3D yazıcı modeli, kendi yapım hacmi boyutlarıyla benzersizdir. Bazı 3D yazıcılarda, termal izleme ekipmanının depolanması veya platformun yazıcıya cıvatalanması gibi başka amaçlar için ayrılmış olabileceğinden, üreticinin kullanılmasını önermediği alanlar da bulunur. Bu bölgelere genel olarak İnşaat Yapılmayan Bölgeler adı verilir.  



Bu sürümle Fusion kullanıcıları artık yerel veya bulut kitaplıklarındaki makineleri düzenleyebilir ve 3mf dosyasını kullanarak derleme yapılmayan bir bölge belirleyebilir.  


Bu makineleri kırmızı birimler olarak kullanan Eklemeli kurulumlarda hiçbir yapı bölgesi görselleştirilmez. Görünürlüklerini kontrol edebilmeniz için tarayıcıda da listelenirler. Yapımsız bölge içeren bir makineyle ek kurulum oluşturursanız, çeşitli 2B ve 3B eklemeli düzenleme komutlarının yanı sıra Yapı Hacmini Doldur komutunun da bileşenlerin derlemesiz bölge içinde konumlandırılmasını önleyecektir. 


Ayarlayıcı Desteklerinin Oluşturulması ve Bölünmesi 



Eklemeli üretim kurulumunda, Çubuklardan çoklu çizgilere, hacimlere ve ayarlayıcılara kadar her türlü destek yapısını oluşturabilirsiniz. Daha sonra parçalarınızı doğrudan dilimleyip yazdırmayı veya destek yapısını parçadan ayırarak parçayı kendi başına 3D olarak yazdırmayı seçebilirsiniz. Bu, baskı işlemi sırasında ihtiyaç duyulmadığından ayarlayıcı destekleri için yaygındır, bunun yerine sinterleme işlemi sırasında 3 boyutlu yazdırılan parçaların sinterleme fırınında sarkmaması için bir fikstür olarak kullanılır.  


Bu sürümle artık destek yapılarını kaynak gövdelerinden 1 tıklamayla ayırabilirsiniz. Fusion daha sonra destek yapısını temsil edecek yeni bir ağ gövdesi oluşturacak ve onu seçilen bileşene yerleştirecektir. Yeni bir mesh gövdesi oluşturmak yalnızca Üretim çalışma alanındaki üretim modellerinde mevcut olduğundan, bu işlevselliğin orijinal katkı maddesi kurulumunu oluştururken üretim modellerinin kullanılmasını gerektirdiğini lütfen unutmayın. 


Bu sürümle birlikte ayarlayıcı desteklerini de Fusion'ın tüm ticari kullanıcılarının kullanımına sunuyoruz. Geçmişte bu işlevsellik, Eklemeli yapı işlevine erişim gerektiriyordu.  


Ayarlayıcı destekleri oluşturma ve destek yapılarını yeni ağ gövdelere bölme yeteneğini birleştirmek, Autodesk Fusion ile baskılarınızı hazırlamak ve metal bağlayıcı-jet baskı için işlem sonrası adımları için kusursuz bir iş akışına sahip olmanızı sağlayacaktır. 


Fazla Bileşenleri Etkin Kurulumdan Kaldırma



3D yazıcınızın yapım alanı veya yapım hacmi içindeki parçaları otomatik olarak düzenledikten sonra, yazdırılamayan fazla parçalarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda Fusion bunları baskı plakasının yanındaki sıraya yerleştirir. Destek yapıları oluşturmadan veya aktif kurulum için ek takım yolu oluşturmadan önce, aynı yapıda yazdırmayı düşünmüyorsak bu parçaları kurulumdan kaldırmak iyi bir uygulamadır. Aktif kurulumun sağ tıklama menüsünde yer alan yeni “Fazla Bileşenleri Kaldır” özelliğini kullanarak artık bunları aktif kurulumdan kolayca kaldırabilirsiniz. 


Katkı Düzenleme iyileştirmeleri: Tüm Bileşenleri Seç ve Monte Carlo Paketleyici 



Additive Arrange, bir 3D yazıcının yapım hacmindeki birden fazla bileşeni mümkün olduğunca az alanda yerleştirmek ve çarpışmaları önlemek için kullanılır. 2D paketleyiciler, destek yapıları gerektiren Eklemeli işlemler için mükemmeldir. 3D paketleyiciler, SLS ve MJF gibi kendi kendini destekleyen işlemler için kullanılır. Bu versiyonla birlikte Monte Carlo adında yeni bir 3 boyutlu düzenleme tipini piyasaya sürüyoruz.  


Monte Carlo paketleme işlemi sırasında bileşenlerin başlangıç ​​yönünü kontrol etme seçeneğiniz vardır. Yön hesaplandıktan sonra parçalar süreç boyunca bu yönde kalır. 



Paketleme işlemi, parçaların açık boşluklara hareket ettiği, yazıcının üretim hacmi içindeki bir çalkalayıcı tablası üzerinde titreşen parçalara benzer. Monte Carlo paketlemenin amacı, düzenleme yapı yüksekliğini en aza indirmek için bileşenleri yapı hacminde mümkün olduğunca aşağıya taşımaktır. 


Monte Carlo paketleyici, çalkalama işlemi sırasında parçaların birbirinden sıçraması nedeniyle birbirine kenetlenme sorunlarını önler.  


Birden çok bileşenin seçimini kolaylaştırmak için, Eklemeli düzenleme iletişim kutusuna bir tümünü seç komutunu da ekledik. 


Otomatik Yönlendirme Çalışmaları Artık Bir 3D Yazıcının Mevcut Yapı Hacmini Değerlendirin 



Büyük bileşenleri 3D olarak yazdırmaya çalışırken, parçalarımız için yazıcımızın üretim hacmine uyacak bir yön bulmak önemlidir. Bu sürümle birlikte, otomatik yönlendirme aracı, yazıcınızın mevcut üretim hacmine uyacak parça yönlendirmelerini hesaplama ve görüntüleme seçeneğine sahiptir. 


Toplama Düzenlemesi İstatistik Tercihi



Artık Üretim bölümünün Katkı maddesi bölümünde, eklemeli düzenleme istatistik sonucunu kontrol eden ve sonuçları yapı hacmine veya yapı yüksekliğine göre görselleştirmenize olanak tanıyan yeni bir tercih var.  


 • “Yapı yüksekliğine göre” tercihi seçildiğinde tarayıcıda gösterilen yapı yoğunluğu değeri, düzenlenen bileşenlerin en yüksek Z katmanını dikkate alan 3D yazıcının kısmi hacmine göre hesaplanır. 

 • “Yapı hacmine göre” tercihi seçildiğinde tarayıcıda gösterilen yapı yoğunluğu değeri, Z eksenindeki parça yerleşimine bakılmaksızın 3D yazıcının tüm yapı hacmi temel alınarak hesaplanır. 



Elektronik


Spice Simülatör Yükseltmesi ve Pspice Model Desteği

Yeni baharat motoru olarak NGSpice 41'e yapılan güncelleme, Fusion elektronik şematik çalışma alanında önemli bir gelişmedir. Bu son güncelleme, Fusion ile kullanılabilecek uyumlu model yelpazesini önemli ölçüde genişletiyor. Bu yükseltmenin önemli bir yönü, önde gelen üreticiler tarafından sağlanan modellerin doğrudan kullanılabilirliği ve zahmetli format dönüştürme ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Artık opamp'lar, diyotlar ve daha fazlası için üreticiler tarafından sağlanan binlerce PSpice modelini kullanabilirsiniz!  


Kullanım şekillerinde bir değişiklik yok, sadece modeli kütüphanede veya şematikte haritalandırın ve yola çıkın. Bu ilerleme, analog devrelerinizi doğrulamak için Fusion'daki baharat simülasyonu özelliklerinden yararlanmaya devam edebilmenizi ve performanslarının beklenen sonuçlarla tam olarak uyumlu olmasını sağlamanızı sağlar. 


Yeni Seçim Davranışı 



Bu Ocak ayında iş akışınızı iyileştirecek yeni bir seçim davranışını kullanıma sunduk. Bir bileşeni, parçasının başlangıç ​​noktasından seçmenin zorluğu artık geçmişte kaldı. Elektronik çalışma alanlarında gezinirken imlecinizin altındaki varlıklar otomatik olarak vurgulanacak ve etkileşim önemli ölçüde daha sezgisel hale getirilecektir. 


Bu gelişmiş vurgulama, seçim filtresini destekler; bileşenleri taşımak için basılı tutun veya daha fazla seçenek için sağ tıklayın. Fusion'ın mekanik çalışma alanlarındaki uygulamalardan yola çıkılarak, seçim çerçevesi seçimi benimsenmiştir: soldan sağa sürüklemek yalnızca seçim kutusu içinde tamamen kapsanan varlıkları kapsar, sağdan sola sürüklemek ise seçim kutusunun dokunduğu tüm varlıkları içerir. Bu şüphesiz tasarım deneyiminizi hızlandıracak ve geliştirecektir.


API ve Eklentiler


Yapılandırmalar için API desteği


Artık Yapılandırılmış Tasarımdaki konfigürasyonlara başka tasarımlarda erişilmesine ve kullanılmasına izin vererek Konfigürasyonlar için Okuma API'si desteği sağlıyoruz.


Yeni Sınırlayıcı Kutu Hesaplamaları Desteği



Component ve Occurrence nesnelerindeki yeni borderingBox2 yöntemi, sınırlayıcı kutu hesaplamasına hangi türdeki varlıkları dahil etmek istediğinizi belirtmenize olanak tanıyan bir bağımsız değişkeni destekler. 


Yeni sensitiveBoundingBox özellik yöntemi yalnızca B-Rep geometrisini dikkate alır, ancak grafikleri kullanmak yerine; daha kesin bir sınırlayıcı kutu hesaplamak için Autodesk Shape Manager'ı kullanır ve Component ve Occurrence nesneleri tarafından desteklenir. 


En heyecan verici geliştirme yeni odaklı MinimumBoundingBox'tır. Bu yıllardır talep ediliyordu ve artık Autodesk Shape Manager'daki yeni işlevsellik sayesinde Fusion bu yeteneği sağlayabiliyor. Diğer tüm yöntemler koordinat sistemiyle hizalanmış bir sınırlayıcı kutu hesaplar. Bu işlev, herhangi bir yönde olabilen ve geometriye mümkün olduğu kadar sıkı uyacak şekilde hesaplanan bir OrientedBoundingBox döndürür. Bu özellik Component, Occurrence ve BRepBody nesnelerinde mevcuttur. Aşağıdaki resimde aynı olay için üç farklı fonksiyon tarafından döndürülen sınırlayıcı kutuların iki örneği gösterilmektedir. Tipik olarak, borderingBox2 ve sensitiveBoundingBox arasında çok az veya hiç görünür fark yoktur. Ancak orientMinimumBoundingBox yöntemiyle büyük farkı görebilirsiniz. 


Http İstekleri Artık Fusion API Tarafından Destekleniyor


HTTP isteklerine yönelik destek artık yerel olarak API tarafından desteklenmektedir. HTTP istekleri yapmak nispeten yaygın ve basit bir iştir. Ancak HTTP isteklerini gerçekleştirmek için programınıza bir kütüphane eklemek karmaşık hale gelir. Artık bu konuda endişelenmenize gerek yok ve yeni HttpRequest, HttpResponse ve HttpEvent nesnelerini kullanarak istekleri oluşturup yönetebilirsiniz. 


Harici API İş Ortakları


Bommer'da Konfigürasyona Özel Özel Özellikler


Peki bu hızlıydı! Bommer'daki arkadaşlarımız, Bommer'a konfigürasyona özel özel özellikler eklemek için yeni Konfigürasyonlar API'sini kullanarak halihazırda yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Kurucu ortak Jesse, bu yeni özelliği tanıtmak için kısa bir video hazırladı . Bu yeni işlevselliğin açık beta testini başlatmak üzereler. https://www.getbommer.com/ adresine gidin ve onları bilgilendirin. Ne üzerinde çalıştıklarını size göstermek için sabırsızlanıyorlar!



Daha detaylı bilgi almak için;


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page