top of page

BIM TASARIMIN ÖTESİNE GEÇİYOR

İNŞAAT YÖNETİMİ İÇİN BIM

BIM çoğunlukla tasarım ve inşaat öncesi ile ilişkilendirilirken, inşaat tamamlandıktan sonra bile projenin her aşamasına kesinlikle fayda sağlar.

İnşaat Yönetiminde BIM(Yapı Bilgi Modellemesi) Nedir?

İnşaatta BIM, inşaat sürecinde dijital 3D modellerin kullanılmasıdır. Tarihi, rolleri ve daha fazlasını kontrol altına alıp fazla maliyetlerden kurtulmaktır.

İnşaat Yönetimi için BIM
İnşaat Yönetimi için BIM

İnşaatta BIM'in 10 Faydası

BIM, projelerin fiziksel olarak inşa edilmeden önce sanal olarak inşa edilmesini sağlayarak, inşaat sürecinde ortaya çıkan birçok verimsizliği ve sorunu ortadan kaldırır. En iyi avantajlar hakkında bilgi edinin.

Yerinde İşbirliğini ve İletişimi Geliştirin 

İnşaat Yönetimi için BIM

Dijital BIM modelleri, kağıt çizim setlerinin yapmadığı paylaşıma, işbirliğine ve sürüm oluşturmaya izin verir. Autodesk'in BIM 360'ı gibi bulut tabanlı araçlarla  BIM işbirliği , proje içindeki tüm disiplinlerde sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. BIM 360 ekosistemi, ekiplerin proje modellerini paylaşmasına ve planlamayı koordine etmesine olanak tanıyarak tüm tasarım paydaşlarının proje hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

İnşaat Yönetimi için BIM

Modele Dayalı Maliyet Tahmini

Birçok AEC firması, tahmin edicileri planlama aşamasına daha erken dahil etmenin, daha etkili  inşaat maliyeti tahminine izin verdiğini fark ediyor , bu da model tabanlı maliyet tahmininin (5D BIM olarak da bilinir) büyümesine yol açtı. Autodesk'in Revit ve BIM 360 Docs gibi BIM araçlarını kullanmak, zaman alan maliyetleri ölçme ve uygulama işini otomatik hale getirerek, tahmincilerin inşaat montajlarını belirleme ve riskleri hesaba katma gibi daha yüksek değerli faktörlere odaklanmasını sağlar.

Projeleri İnşaat Öncesinde Görselleştirin

İnşaat Yönetimi için BIM

BIM'i kullanarak tüm projeyi inşaat öncesi kürek yere çarpmadan önce planlayabilir ve görselleştirebilirsiniz. Alan kullanımı simülasyonları ve 3D görselleştirmeler, müşterilerin inşaat başlamadan önce değişiklik yapma yeteneği sunarak alanın nasıl görüneceğini deneyimlemelerine olanak tanır. Baştan itibaren daha geniş bir genel bakışa sahip olmak, daha sonra pahalı ve zaman alan değişiklikleri en aza indirir.

BIM - Çakışma Analizi

Daha İyi Koordinasyon ve
Çakışma Tespiti

BIM, inşaat başlamadan önce herhangi bir MEP, dahili veya harici çatışmayı tespit ederek esnafları ve taşeronları daha iyi koordine etmenize olanak tanır. Elektrik boruları çelik bir kirişle çarpışacak mı? Kapılarda yeterli boşluk var mı? Autodesk'in BIM 360 Tutkalı ile otomatik çakışma algılama ile çakışmaları önleyebilirsiniz .

Riski  ve Maliyeti Azaltın

İnşaat Yönetimi için BIM

BIM'i kullanarak tüm projeyi inşaat öncesi kürek yere çarpmadan önce planlayabilir ve görselleştirebilirsiniz. Alan kullanımı simülasyonları ve 3D görselleştirmeler, müşterilerin inşaat başlamadan önce değişiklik yapma yeteneği sunarak alanın nasıl görüneceğini deneyimlemelerine olanak tanır. Baştan itibaren daha geniş bir genel bakışa sahip olmak, daha sonra pahalı ve zaman alan değişiklikleri en aza indirir.

İnşaat Proje Yönetimi

İyileştirilmiş Programlama/Sıralama

Bu faydaların birçoğunun paradan tasarruf etmesiyle aynı şekilde, proje döngülerinin süresini azaltarak ve inşaat programı aksaklıklarını ortadan kaldırarak zamandan tasarruf sağlarlar . BIM, tasarım ve dokümantasyonun aynı anda yapılmasına ve dokümantasyonun saha koşulları gibi yeni bilgilere uyum sağlamak için kolayca değiştirilmesine olanak tanır. Programlar daha doğru bir şekilde planlanabilir ve tam olarak iletilebilir ve geliştirilmiş koordinasyon, projelerin zamanında veya erken tamamlanma olasılığının daha yüksek olmasına yardımcı olur.

Prefabrikasyon ile Verimliliği Artırın 

Prefabrik inşaat

BIM verileri, üretim amaçları için anında üretim çizimleri veya veritabanları oluşturmak için kullanılabilir, bu da prefabrikasyon ve modüler yapı teknolojisinin daha fazla kullanılmasına olanak tanır . Kontrollü bir ortamda tasarım, detaylandırma ve tesis dışında inşa ederek israfı azaltabilir, verimliliği artırabilir ve işçilik ve malzeme maliyetlerini azaltabilirsiniz.

BIM ile şantiye güvenliği

Şantiyelerde Daha İyi Güvenlik

BIM, tehlikeleri sorun haline gelmeden önce belirleyerek inşaat güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir ve saha lojistiğini önceden görselleştirip planlayarak fiziksel risklerden kaçınabilir. Görsel risk analizi ve güvenlik değerlendirmeleri, proje yürütme süreci boyunca güvenliğin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Genel Olarak Daha İyi Yapıları Yürütün

İnşaat Yönetimi için BIM

Koordineli bir modelin artan güvenilirliği, doğrudan daha yüksek bina kalitesine yol açar. Ortak BIM araçlarını paylaşarak, daha deneyimli ekip üyeleri, projenin tüm aşamalarında inşaatçılar ile birlikte çalışarak tasarımın uygulanmasıyla ilgili teknik kararlar üzerinde daha iyi kontrol sağlar. Bir projeyi inşa etmenin en uygun yolları, projenin başlarında test edilebilir ve seçilebilir ve yapısal eksiklikler inşaattan önce tespit edilebilir. Görselleştirmelerin kullanılmasıyla, doğal ışığın bir binaya akışını modellemek gibi daha iyi tasarım estetiği daha kolay seçilebilir. Ardından, inşaat sırasında doğruluğu artırmak için gerçeklik yakalama teknolojisi kullanılabilir. 

Tesis yönetimi ve BIM

Tesis Yönetimini Kolaylaştırın ve
Bina Devir Teslimini Güçlendirin

Bir modeldeki bilgiler, inşaat bittikten sonra binanın işleyişini de güçlendirir ve proje tamamlandıktan sonra iyi bir yatırım getirisi sağlar. İnşaat yazılımını kullanarak , bina bilgilerinin doğru ve sürekli dijital kaydı, binanın tüm yaşam döngüsü boyunca tesis yönetimi ve yenileyiciler için değerlidir. Veriler, kullanım sonrası kullanım için mevcut bina bakım yazılımına gönderilebilir. Yükleniciler, Autodesk'in BIM 360 Ops gibi bir aracı kullanarak, tasarım ve inşaat sırasında oluşturulan BIM verilerini bina operasyonlarına bağlayarak bina devrini dönüştürebilir.

Yapı Bilgi Modellemesi, inşaat sektörü için çok sayıda faydası olan paha biçilmez bir araç haline geldi. BIM kullanan projelerin başarı şansı daha yüksektir ve proje yaşam döngüsünün her aşaması ve ötesinde etkinliği en üst düzeye çıkarır.

DAHA İYİ SONUÇLAR İÇİN DAHA İYİ BIM KOORDİNASYONU

Tüm proje paydaşlarını koordinasyon ve BIM işbirliği süreçlerine dahil ederek tüm proje ekibini senkronize tutun ve daha inşa edilebilir modelleri daha erken elde edin. 

Autodesk Construction Cloud, işletmenizin inşaatın tüm aşamalarında gelişmesine yardımcı olmak için yeni nesil teknolojiyi, sağlam bir profesyoneller ve firmalar ağını ve güçlü tahmine dayalı analitiği birleştirir.

Autodesk Construction Cloud ürünlerini keşfedin

Assemble

Autodesk assemble

BIM verilerini tasarım incelemeleri, miktar alımları, tahmin ve zamanlama yönetimi dahil olmak üzere önemli iş akışlarına bağlayın.

Building Connected

autodesk building connected

Projelere teklif vermek, tedarikçileri nitelendirmek ve doğru iş için doğru inşaatçıyı seçme fırsatlarını izlemek için davetiyeler gönderin.

BIM 360

BIM 360

Riski azaltmaya, kaliteyi artırmaya ve projeleri zamanında ve bütçeye uygun olarak teslim etmeye yardımcı olmak için proje ekiplerini ve verilerini birbirine bağlayın.

PlanGrid

autodesk PlanGrid

Ekiplerin verimli bir şekilde işbirliği yapmalarını ve herhangi bir cihazdan proje verilerine erişmelerini sağlayan basit, güçlü inşaat yazılımı.

bottom of page