top of page

BIM ile Tasarlayın ve Yönetin

BIM - Yapı Bilgi Modellemesi

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) endüstrisindeki dijital dönüşümün temelidir. BIM'de lider olarak Autodesk, iş dünyası ve yapılı dünya için daha iyi çalışma yöntemleri ve daha iyi sonuçlar elde etmek için endüstrinin ortağıdır.

BIM Nedir?

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), inşa edilmiş bir varlık için bilgi yaratma ve yönetmeye yönelik bütünsel bir süreçtir. Akıllı bir modele dayanan ve bir bulut platformu tarafından etkinleştirilen BIM, planlama ve tasarımdan inşaat ve operasyonlara kadar bir varlığın yaşam döngüsü boyunca dijital bir temsilini oluşturmak için yapılandırılmış, çok disiplinli verileri entegre eder.

İnşaat disiplinlere göre BIM'in ivmesi

Yeni Dodge Data & Analytics raporu açık; 2024'e kadar, geç benimseyen sektörler bile projelerinin çoğunda BIM'i kullanacak. 

Mimarlar için BIM

Mimarlar

BIM kullanan mimarların %60'ı, projelerinin yarısından fazlasında BIM'i kullandığını ve 2024 yılına kadar toplam %89'luk bir tahmin olduğunu bildiriyor. 

MEP ve yapı mühendisleri

MEP ve Yapı Mühendisleri

BIM kullanan MEP ve yapı mühendislerinin %51'i, projelerinin yarısından fazlasında BIM'i kullandığını bildiriyor ve 2024 yılına kadar toplam %80 tahmini var. 

BIM Statik

İnşaat mühendisleri

BIM kullanan inşaat mühendislerinin %46'sı, projelerinin yarısından fazlasında BIM kullandığını ve 2024 yılına kadar toplam tahminin %72'sini bildiriyor. 

müteahhitler için BIM

Müteahhitler

BIM kullanan müteahhitlerin %41'i, projelerinin yarısından fazlasında BIM'i kullandığını ve 2024 yılına kadar toplam %69'luk bir tahmin olduğunu bildiriyor.

Açık veri, işbirliğini sağlar

Autodesk, birlikte çalışabilirlik konusunda kararlıdır. İnsanlar ve yazılım arasındaki kusursuz bağlantıların nasıl sorunsuz bir işbirliğine, korkusuz inovasyona ve açık bir AEC yazılım ekosistemine yol açtığını görün.

Açık, işbirliğine dayalı ve bağlantılı iş akışları

İnşaatta BIM, inşaat sürecinde dijital 3D modellerin kullanılmasıdır. Tarihi, rolleri ve daha fazlasını kontrol altına alıp fazla maliyetlerden kurtulmaktır.

Autodesk ve IFC
Birlikte çalışabilirliği ve işbirliğini nasıl geliştirebileceğinizi görün.

BuildingSMART'tan openBIM işbirliği süreci

AEC proje ekipleri için Industry Foundation Classes (IFC) aracılığıyla tarafsız, tescilli olmayan veri alışverişi yöntemleri hakkında bilgi edinin ve Autodesk'in bunları desteklemek için nasıl çalıştığını görün.

BuildingSMART'tan openBIM işbirliği süreci
Revit IFC kılavuzu

Revit IFC kılavuzu

Industry Foundation Classes (IFC), farklı yazılımlar arasında BIM bilgilerinin değiş tokuşu için açık standartlardır. Revit'te IFC dosyalarını nasıl dışa aktaracağınızı, bağlayacağınızı ve açacağınızı öğrenin. IFC 4.0 güncellemesi çok yakında.

BIM birlikte çalışabilirlik araçları
Birlikte çalışabilirlik standartlarını karşılamanıza yardımcı olan Autodesk yazılımı eklentileri.

Autodesk Classification Manager

Autodesk Classification Manager for Revit
Tek bir tıklamayla birden çok öğeye sınıflandırma atayın.

Model Checker For Revit

Autodesk Model Checker for Revit

BIM model standartlarınızı kontrol edin

Autodesk Model Checker Configurator

Autodesk Model Checker Configurator

Kendi model kontrollerinizi oluşturun.

Revit COBie Extension

Autodesk COBie Extension for Revit
Revit modelinizden COBie verilerini getirin.

Revit IFC

IFC for Revit 2021

Varsayılan IFC içe ve dışa aktarma yetenekleriyle ilgili güncel iyileştirmeler alın.

bottom of page