top of page

Autodesk Fusion 2024 Yol Haritasına Göz Atın

2023 Fusion için gerçekten büyük bir yıldı. AU 2023'te bireylerin, ekiplerin ve tüm kuruluşların projelerini tasarlaması ve yapması için yeni bir bağlantılı veri işbirliği çağını temsil edecek olan üretime yönelik Fusion Endüstri Bulutu planını daha ayrıntılı ele aldılar. Fusion endüstri bulutu 2024 girişimlerine nasıl yön vereceğini inceleyelim.YASAL UYARI: Yol haritaları planlardır, vaatler değildir. Yeni işlevlerin ürünlere dahil olduğunu görmek sizin kadar bizim içinde heyecan verici ancak herhangi bir özelliğin veya işlevin geliştirilmesi, piyasaya sürülmesi ve zamanlanması tamamen Autodesk'in takdirine bağlıdır. Bu yol haritasında bahsedilen projeler öne çıkan projelerdir ve hata düzeltmeleri, platform, hizmet bakımı gibi devam eden çalışmaları hesaba katmaz. Bu yol haritası güncellemeleri satın alma kararı vermek için kullanılmamalıdır.


Autodesk Fusion 2024'de Odak Noktaları: Üç Temel Sütun


Autodesk bu yıl üç temel sütuna odaklanmayı planlıyor: Bulut Verileri ve İş birliği, Temel Yetenekler, Yapay Zeka ve Otomasyon. Bu temeller bulut verilerini bağlama, iş akışlarını birleştirme ve Autodesk Fusion genelinde kalite ve performansı arttırma yönündeki geliştirmeler üzerine çalışılmaktadır. Belirli özelliklerin daha olgun, daha dayanıklı ve açık bir Fusion bulut deneyimi oluşturmaya katkıda bulunmaktadır.Veriler herhangi bir projede iş birliğini, otomasyonu, öngörüleri besler ve CAD, CAM, CAE, PCB, PDM, PLM'i birleştirme stratejimizin temelini oluşturur. Fusion yeteneklerini; ekipleri, iş birlikçileri esnek ve ölçeklenebilir bir şekilde destekleyebilmesi için geliştirmeye devam ediyor. Daha fazla tasarım ve imalat sürecini temsil etmek, doğru bilgiyi doğru kişiye, doğru zamanda ileten bir deneyim sağlamak için veri iş birliği yeteneklerini ve temel veri modelini güçlendirmeye devam ediyor.


Şu anda veri ve iş birliği alanına odaklanıyor: Yönetimi geliştirmek, Malzeme Listesi (BOM) yeteneklerini size sunmak ve API ile yapabileceklerinizi genişletmek.


Ekip iş birliği için geliştirilmiş yönetim


Gerçek zamanlı iş birliği başından beri Fusion'ın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Son derece basitleştirilmiş, güvene dayalı bir modelle bu işe başlandı. Projeler, ekip üyeleri ve paylaşılan datalarda dahil olmak üzere bir tasarımla ilgili tüm işleri zahmetsizce organize etmeye yönelik bir platform olarak hayata geçirildi. Bu Microsoft SharePoint veya Google Drive'a benzer ancak tasarım ve üretim için özel olarak uyarlanmıştır. Referansları otomatik olarak yönetir, mühendislik verilerini görüntüler, görselleri günceller ve çok daha fazlasını sizler için gerçekleştirebilir.


Ancak daha büyük ekipler genellikle daha yüksek derecede kontrol ihtiyacına sahiptir. Yeni roller (örn; görüntüleme, kopyalama ve indirme izinleri için 'okuyucu' rolü), klasör düzeyinde daha ayrıntılı erişim ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak özelleştirilmiş gruplar gibi gelişmiş seçenekler ekleyerek Fusion'ın mevcut yeteneklerini geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bu yeteneklerin bir araya getirilmesi, ekipler içinde hızlı bir şekilde erişim ataması yapması veya harici ortak çalışanları yönetmesi gereken daha büyük kuruluşlar için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, belirli verilere salt okunur erişim vermeniz ve değiştirilmeden önce yalnızca kapyalanmasına izin vermeniz gereken standart veya yeniden kullanılan içerik içeren senaryolarda da yardımcı olacaktır.


Malzeme Listesi (BOM); paydaşlarınızla daha verimli iş birliği yapınŞu anda Malzeme Listesi gerektiren Fusion iş akışları genellikle Autodesk App Store veya excel'e dayanmaktadır. Bir malzeme listesi oluşturmanın, onu tasarım değişikliklerine göre güncellemenin ve gerçek zamanlı bilgiyi paydaşlarla paylaşmanın kritikliğiyle, masaüstü uygulaması için yerleşik bir malzeme listesi deneyimi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Malzeme listesi, kolayca erişilebilen web istemcisinden paylaşılabilir, görüntülenebilir ve dışa aktarılabilir olacaktır.


Şirketinizin verilerinin ve benzersiz kullanım durumlarının sınırlarını zorlamak için güçlü bir API


API'ler otomasyon, özelleştirme ve bir işi yürütmek için kullanılan diğer sistemlerde bağlantının sağlanması açısından kritik öneme sahiptir. Fusion'ın belirli ihtiyaçları karşılayacak şekilde uyum sağlayabilmesi ve uçtan uca tasarım, üretim süreci boyunca birlikte kullanılan geniş bir araç ekosistemine entegre olabilmesi için kullanımı kolay, açık ve genişletilebilir bir API sağlamayı hedefliyoruz.


Şu anda Üretim Veri Modeli API'sini kullanarak Fusion verilerini doğrudan bulut aracılığıyla okuyabilir, yazabilir ve genişletebilirsiniz. REST'e benzer ancak bilgiler grafikler halinde düzenlenmiş ve sorgular yoluyla erişilmiş olan bu GraphQL tarzı API, Fusion modellerinizde güvenli bir şekilde gezinmenize, ilgili bilgilere bir Fusion uygulaması kullanmanıza gerek kalmadan doğrudan başka bir web hizmetinden veya web sayfasından erişmenize olanak tanır.


Geçtiğimiz yıl, bilgi grafiğini kütle ve malzeme özellikleriyle genişlettik, temel proje ve kullanıcı yönetimi yetenekleri eklendi. STEP gibi nötr geometri dosyalarını dışa aktarma olanağı açıldı. Yapılandırmalar gibi özellikler için destek eklemenin yanı sıra, Fusion modeline özel özellikler ekleyebilmeniz için yazma yetenekleri sunarak API aracılığıyla kullanılabilen verileri daha da genişletmek için çalışmalar devam ediyor. Bu sürdürülebilirlik öngörülerinin, tedarikçi bilgilerinin veya ERP sistemlerinden gelen verilerin bir Fusion modelinize yazılmasını mümkün kılacak ve öylece bir modelle ilgili her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız.


Uygulama tarafında, Fusion uygulama API'sini ek özellik kapsamıyla genişletmeye çalışıyoruz. Ayrıca API kullanıcılarına özel yeni arayüz, geometri ve grafik kontrolleri gibi yeni özellikler açmak için çalışmalar devam ediyor. Bulut veri modelinin giderek daha güçlü hale gelen uygulama tarafı API'lerle birleşimi gelecekte daha güçlü özel uygulamalara ve entegrasyonlara kapı açacaktır.Çeşitli endüstrilerin ve disiplinlerin sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılayan sağlam bir araç seti sağlamaya devam etmenin önemini anlıyor. Temel yetenek odaklı girişimlerimizin çoğu, Tasarım, Üretim ve Elektronik Tasarım çalışma alanlarında iyileştirilecek alanları belirlememize önceliklendirmemize yardımcı olan doğrudan geri bildirimlerinize dayanmaktadır. Burada günlük iş akışlarınızı kolaylaştıracağını düşünülen üzerinde çalışmalar yapılan birçok temel yetenek projesinden sadece birkaçı yer almaktadır.


Tasarım


Her zaman fikirlerinizi hayata geçirmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olacak tasarım özellikleri ve iş akışları geliştirmek hedeflenmiş. Geçmiş yıllardaki ivmeyi sürdürerek tasarım ortamı boyunca Fusion'ın temel yeteneklerine yatırım yapmaya devam edilecektir. Zaten sevdiğiniz ancak her zamankinden daha büyük, daha hızlı ve daha güçlü özelliklerin yanı sıra önceden var olan iş akışlarınızı iyileştirmeye odaklanan yeni özellikleri düşünün.


Kolaylaştırılmış günlük iş akışları


Verimliliği artırmayı ve tasarım sürecindeki bazı stres faktörlerini hafifletmeyi amaçlayan montaj tasarımını çevreleyen iyileştirmeler üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu genişletilmiş yerinde düzenleme yetenekleri ve montaj performansı iyileştirmelerine yapılan yatırımlar anlamına gelir. Değişimi anlamak ve yönetmek, üretim iş akışlarının anahtarıdır. Değişimi yöneten ekiplerin doğru ürünleri daha hızlı teslim etmesini her zamankinden daha kolay hale getirecek daha ayrıntılı ve akıllı güncel olmayan bildirimler üzerinde çalışılıyor.


Gelişmiş özelleştirme


Yapılandırmalar kapsamında özellikleri tasarlarken yapılandırmanıza olanak tanıyacak geliştirmeler, parametrik olmayan özellikleri yapılandırma yeteneği konusunda artırılmış esneklik ve yapılandırmaların tüm alanlarına yönelik performans güncellemeleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Ek olarak Bağlantı Elemanları Kitaplığı son lansmanından bu yana iyi karşılandı. Bu yıl daha fazla içerik, kitaplık düzenlenebilirliği, ilişkilendirilebilirlik ve yerleştirme seçeneklerine yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz. Çizimler çalışma alanında ise eğri X/Y kapsamı boyutları, boyut formatı boyacısı, ara kesit görünümleri ve perspektif görünümleri gibi faydalı özellikler üzerinde çalışılıyor.


Elektronik


Teknolojinin etkin olduğu herhangi bir tüketici ürününün başarısı, elektronik tasarımının doğru yapılmasına bağlıdır. Fusion elektromekanik tasarım iş akışıyla bütünleşen kusursuz bir 2D'den 3D'ye PCB tasarım deneyimi sunmaktadır. Fusion tasarımcılara ve mühendislere her zamankinden daha yakın iş birliği yapma gücü veriyor.


Bileşen tüketimimizi ve yönetim iş akışlarımızı geliştirmeye, meknaik PCB mühendisleri arasında daha hayati işbirliğini geliştirmeye ve PCB tasarımlarınızın tasarım gereksinimlerinizi karşıladığından emin olmak için genişletilmiş elektronik tasarım araçları yelpazesi sunmaya odaklanıyoruz. Simulasyon yeteneklerimizin iyileştirmesi, bileşen yönetimi, kart ile şematik arasında daha yakın etkileşim, iz özelliklerini kontrol eden ek seçenekler her zaman olduğu gibi performans ve kullanılabilirlik geliştirme açısından yüksek öncelik olmaya devam ediyor. Bu liste kullanıcı odaklı bir yaklaşımı teşvik ederken endüstri standartlarını karşılama konusundaki kararlılığın bir göstergesidir.


Üretim


Autodesk Fusion üretime yatırım yapma konusunda ön sıralarda yer alıyor. Üretim ekiplerinin her zaman değişen pazar taleplerine ve ön görülemeyen koşullara yanıt vermek için gereken esnekliğe ve bilgiye sahip olmasını sağlamak istiyoruz. Bunu yapmak için süreçleri basitleştirmenize, hataları azaltmanıza, sıkıntıları belirlemenize ve üretim operasyonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olmaya odaklanan özelliklere sürekli yatırımlar yapılmaktadır.


Frezeleme, tornalama, takım kütüphanesi, CAD/CAM, Denetim, imalat, otomasyon ve daha fazlası dahil olmak üzere imalatın tüm alanlarında Fusion kullanarak üretim şeklinizi önemli ölçüde geliştirmeyi planlanmaktadır. Yalnızca yeni özelliklere değil aynı zamanda zaten sevdiğiniz araçlara ve iş akışlarına da yatırımlar yapılmaktadır.


Daha verimli üretim


Üretim süreçlerinizi daha güvenli, enerji ve malzeme açısından daha verimli hale getirmeyi amaçlayan özelliklere yatırım bekleyebilirsiniz. Yeni gelişmiş dokunma/frezeleme stratejilerinden kaçınma gibi özellikler, oyukları ve çarpışmaları ortadan kaldırmak için ek delme desteği ve daha fazlası. Frezeleme takım yollarının makine simülasyonu sırasında Çarpışma Tespiti üzerinde de çalışılıyor. Size çarpışmaların nerede meydana geldiğini ve şu anda neyin çarpışma durumunda olduğu hakkında daha doğru bilgiler görme olanağı sağlayacaktır.


İşleme şekliniz üzerinde gelişmiş kontrol


Ek olarak parçalarınızın üretimi söz konusu olduğunda sürücü koltuğunda kalmanıza yardımcı olacak yeni gelişmeler üzerinde çalışıyoruz. Geliştirilmiş kaba işleme stratejileri, frezeleme son işlem yeteneklerindeki ilerlemeler ve üretim hattındaki sayısız tornalama iyileştirmeleri ile geleceğin bize neler getireceği konusunda inanılmaz heyecan duyuyoruz. Takım kitaplığına daha yakın bakarsak, Tutucu Mastar Uzunluğu ve Diş Açma Uçları ve Daire Segmenti araçları desteği üzerinde ek kontrol göreceksiniz.


Entegre bir CAD/CAM deneyimi


Fusion, tasarımdan simülasyona ve üretime kadar tüm ürün geliştirme döngünüz için gerçek anlamda uçtan uca bir platform sağlar. Size kusursuz bir CAD/CAM deneyimi sağlayacak ilerlemeler kaydetmeye devam edilecektir. Bunun nasıl olacağının hedeflerinden bir örneği; iş akışlarınızı otomatikleştirmenize ve süreçte zamandan tasarruf etmenize yardımcı olan, malzemeye duyarlı kurulumlar ile ilgili araç ön ayarları oluşturmaya yapılan yatırımdır.Üretim otomasyonunun nasıl düşünüldüğüne bir örnek; otomatik diş açmayı geliştirmedir. Bu özellik tasarım ve üretim çalışma alanları arasında iş parçacığı verilerinin aktarımını sağlayacaktır. Dolayısıyla tasarım çalışma alanında bir iş parçacığı oluşturduğunuzda iş parçacığı hakkındaki bilgilere üretim çalışma alanından da erişebilir olacaktır. İş parçacı oluşturma sürecinizi otomatikleştebileceğiniz gerektiğinde standart prosedürlerden sapmalara uyum sağlayabileceğiniz, manuel, iş parçacığı verilerinize kolayca erişebileceğiniz bunları kavrayabileceğiniz anlamına gelir.Autodesk, on yılı aşkın bir süredir yapay zekaya yatırım yapmaya öncelik veriyor çünkü yapay zekanın tasarım ve üretim ekipleri için dönüştürücü gücünün farkındayız. Şu anda yaratıcı keşif, problem çözmeyi artıran, tekrarlanan görevleri otomatikleştiren ve tahmine dayalı öngörüler sunmak için proje verilerini analiz eden teknoloji geliştirmeye yönelik süregelen kararlılığımız olan Autodesk AI'yı geliştirmekte. Autodesk AI normalde zaman alıcı görevleri kolaylaştırmak ve istediğiniz yere daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olmak için bir asistan gibi sizinle birlikte çalışır. Yalnızca üretkenliği artırarak değil, aynı zamanda daha iddialı ve yaratıcı olmalarını sağlayacak araçlar sağlayarak iş ortaklarının anı yakalamasına yardımcı olur.


Otomatik ÇizimlerOtomatik Çizimler'in çok yakında kullanıma sunulacağını duyurmanın heyacanı yaşanmakta. Oyunun kurallarını değiştiren bu özellik, çizim oluşturmanın sıkıcı adımlarını otomatikleştirerek size önemli ölçüde zaman kazandıracak. Çizimlerinizi otomatik olarak oluşturma ve düzenleme, bileşenleri belgelendirme için en iyi yönlendirmeye döndürme, sac levha düz desenleri ve bükme tabloları yerleştirme, boyutlandırma stratejileri oluşturma ve çok daha fazlasını içeren çok sayıda kullanışlı fayda sunacaktır. Otomatik çizimler, prizmatik makine parçalarına yöneliktir aynı zamanda kullanım örneklerini genişletmek için yetenekleri geliştirmek, geleneksel olarak zaman alan görevleri otomatikleştirmek için daha fazla özellik ve ek yapay zeka araçları eklemek üzerinde de çalışmalar devam etmektedir.


Otomatik çizimler, tasarım ve mühendislik iş akışlarına yönelik yeni akıllı ve verimli çözümlere nasıl öncülük ettiğimizin bir çok örneğinden biridir. Zaman alan görevleri otomatikleştirmenin yollarını keşfetmeye yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz; bu nedenle bu alandaki heyecan verici güncellemeler, geliştirmeler için bizi takip etmeye devam edin.


Birlikte parlak bir gelecek


Kusursuz ve duyarlı bir Fusion kullanıcı deneyimi sağlamak için performansı optimize etmeye kararlıdır. Ürün geliştirme sürecinin her aşamasında güvenilir ortağınız olarak hareket eden istikrarlı ve sağlam bir yazılım deneyimi sunmak için her yıl sıkı testlerden, hata düzeltmelerden sürekli iyileştirmelerden geçiriyor. Ayrıca verilerinizi korurken işinizi istediğiniz zaman ve şekilde yapmanıza olanak tanıyan dayanıklı sağlam sunucuların bakımına da değer verilmektedir. Deneyimleriniz bir sonraki önceliklendirmeyi seçeceğimiz konuları sürekli olarak şekillendirdiğinden, kullanıcı geri bildirimlerini dinlemeye de öncelik vermeye devam edeceğiz.


Devam eden desteğiniz için teşekkür ederiz. Ekibiniz büyüdükçe ve artan sayıda kuruluş Fusion'ı benimsedikçe biz de sizinle birlikte büyümeye ve sektör trendlerinin ön sıralarında yer almaya kararlıyız. Amacımız ekibinizi maksimum potansiyeline ulaşmaları için güçlendirmektir. Yıl ilerledikçe Fusion için gelecek her şeyi paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.


Burada paylaşılan projelerin pek çok projeden sadece birkaçı olduğunu unutmayın. Yakında daha fazla güncelleme için bloglarımızı takip edin.

留言


bottom of page