top of page

Autodesk Fusion 360 ile Prototipten Ürüne

Fusion 360'ın, ürün geliştirmenin prototipleme ve üretim aşamalarında tasarımcıları ve mühendisleri desteklediği 8 yol.


Fusion 360 ile prototip oluşturmaPrototip oluşturma oldukça hızlı gelişen bir süreçtir ve bu işlemi düzenli olarak yapanlar bunun çoğunlukla doğrusal ilerleyen bir süreç olmadığını bilirler. Ekiplerin, en ideal pazara açılma çözümüne ulaşmak için mümkün olan en kısa sürede mümkün olduğunca çok sayıda tasarım ve üretim seçeneğini ortaya çıkarması gerekir. Bunu yaparken ekipler, fabrikasyona gönderilecek bir tasarıma karar vermeden önce kaçınılmaz sorunları çözmek için 3B modelleme, simülasyon, elektronik ve daha birçok adım arasında gidip gelirler.


Bununla birlikte, sanılanın aksine, hızlı bir şekilde prototip oluşturmak, kaliteden ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Ve ayrıca, ürün geliştirmenin her aşaması için farklı yazılımlar kullanmaya gerek yoktur. Prototipten imalata ve nihai ürüne kadar sizi takip eden bir çözüm var: Autodesk Fusion 360.


Fusion 360: profesyonel prototip oluşturma ve üretim araçları parmaklarınızın ucunda


Fusion 360, prototip oluşturmadan üretime kadar ürün geliştirme sürecinin her aşamasını birbirine bağlar. CAD, CAM, CAE ve PCB'deki güçlü araçları, ekibinizin ürün fikirlerini hızlı ve verimli bir şekilde hayata geçirmesini sağlar. Fusion 360'ın ürün geliştirme sırasında tasarımcıları ve mühendisleri desteklemesinin 8 yolu şunlardır:


1. 3B model parçaları ve montajları


Fusion 360 ile Modelleme

Fusion 360'taki 3B modelleme araçları, ekiplerin her şeyi tasarlamasına olanak tanır. Fusion 360, 3B modeller oluşturmak için eskiz, yüzey oluşturma, parametrik modelleme, serbest biçimli modelleme ve daha fazlasını içeren çok çeşitli profesyonel düzeyde özellikler sunar. Basit arayüzü, ekiplerin benimsemesini kolaylaştıran erişilebilir menülere ve araç çubuklarına sahiptir.


2. Montajlarda Eş zamanlılık ile sorunsuz bir şekilde iş birliği yapın


Etkin bir iş birliği ile bir projeye başlamak, başarılı ürün geliştirme için zemin hazırlar. Eski, parçalanmış iş akışlarının ve zaman alıcı dosya alışverişlerinin olduğu günler geride kaldı. Montaj eş zamanlılığı; bir montajda ekip arkadaşları, yükleniciler veya müşterilerle sorunsuz bir şekilde iş birliği yapmanızı sağlar. Ayrıca tarayıcı erişimi özelliği ile anında 3B modelleri görüntülemesi gerekenler için şantiye, ev gibi ofis dışı konumlara kolay erişim sağlar. Link paylaşımı, geliştirme sürecinizin herhangi bir noktasında modelleri doğrudan başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır.


3. Otomatik Modelleme ve Üretken Tasarım(Generative Design) ile tasarımlarınızı geliştirin


Otomatik Modelleme ve Üretken Tasarım Eklentisi, sizin belirlediğiniz kısıtlamalara dayalı olarak hızla uygulanabilir fikirler üretmenizi sağlar. Otomatik modellemeyi kullanarak geleneksel olmayan yeni tasarım fırsatlarını keşfedin. Üretim yöntemleri, tasarım kısıtlamaları veya maliyetler gibi hususları birleştirmek için üretken tasarımla işleri bir adım öteye taşıyın.


4. Ayrıntılı imalat teknik resimleri oluşturun


Fusion 360 ile Teknik Resim

Üreticilere açık, doğru ve takibi kolay dokümantasyon sağlamak vazgeçilmezdir. Fusion 360'taki Teknik Resim Çalışma Ortamı, olası yanlış anlamaları veya tutarsızlıkları en aza indirerek tasarım amaçlarınızın net bir şekilde iletilmesini sağlar. Temel üretim bilgilerini etkili bir şekilde iletmek için ürününüzün karmaşık model ve montaj çizimleriyle tamamlanmış üretim planlarını yayınlayın.


5. Elektrik bileşenlerini ECAD/MCAD ile tasarımınıza dahil edin


Günümüzün rekabetçi tüketici ürünleri ortamı, gelişmiş PCB'ler ve şemalar gerektirir. Neden bunları 3D modelleme için kullandığınız araçla tasarlamıyorsunuz? Fusion 360, entegre ECAD ve MCAD sunan yegâne ürünlerden biridir. Daha fazla ECAD özelliğinin kilidini açmak isteyenler için Fusion 360 Signal Integrity Eklentisi, bir PCB prototipi üretmeden önce görsel olarak bilmeniz gereken her şeyi size söyler.


6. Sonlu Elemanlar Analizini (FEA) ve Üretilebilirlik Tasarımını (DFM) Simüle Edin


Fabrikasyon için bütçe harcamadan önce fikirlerinizin yapısal olarak sağlam olduğundan emin olmamız gerekir. Statik Simülasyon (Gerilme Testi), Fusion 360'taki temel bir kabiliyettir. Daha da gelişmiş simülasyon araçlarının kilidini açmak istiyorsanız, Simulation Extension'ı deneyin.


7. Sac levha üretimi için parçalar oluşturun


Nesting & Fabrication Eklentisi, CNC makinelerinde kesim için optimize edilmiş ve ilişkilendirilebilir çok sayfalı düzenler oluşturmanıza olanak tanıyarak Fusion 360'taki sac metal yeteneklerini genişletir.


8. Eklemeli (3B baskı) ve çıkarmalı (CAM) işlemler için takım yolları oluşturunFusion 360 ile Takım Yolu Çıkarma

Bir tasarım fiziksel test ve inceleme için hazır olduğunda, bileşenler, FFF'den metal katkı maddesine veya CAM takım yollarıyla işlenmiş CNC'ye kadar değişen eklemeli üretim süreçleriyle üretilebilir. Bu ikili yaklaşım, tasarımların hem eklemeli hem de çıkarmalı üretim için optimize edilmesini sağlayarak sonuçta daha hızlı prototip oluşturmaya, daha yüksek kaliteli nihai ürünlere ve daha kısa sürede pazara çıkmanıza olanak sağlar.


Fusion 360, nihai ürün geliştirme aracınızdır


İster bir iş kuruyor ister mevcut bir ekip iş akışını düzene sokmak istiyor olun, Fusion 360 tüm prototip oluşturma ve üretim ihtiyaçlarınızı çözer. Ürün geliştirme sürecinde güvenle ilerlemeye hazır mısınız? Prototip oluşturma ihtiyaçlarınızı hızlandırmak ve günümüzün hızlı tempolu pazarında rekabet avantajı elde etmek için Fusion 360'ın gücünden yararlanın.
Kerimcan Erengin D&M Teknik Destek Uzmanı kerimcan.erengin@cadbim.com.tr

33 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page