top of page

Fusion 360 Ocak Güncellemesini Keşfedin

PerformansOcak güncellemesi her zamankinden daha hızlı ve sorunsuz çalışmanızı sağlamak için birçok yeni performans güncellemesi içermektedir:


*Yoğun Fusion 360 tasarımları için pencere seçme ve seçimi kaldırma işlemleri, artık yaklaşık 1,8 kat daha hızlı gerçekleştirilebilir.

*Çizim objeleri için pencere seçme ve seçimi kaldırma her zamankinden daha hızlı ve daha iyi. Daha önce yüklenmesi 2-3 dakika süren çizim objeleri şimdi yalnızca 1-2 saniyede yüklenilebilecek.

*Çizim dosyaları için çizim profili oluşturma işlemi artık %33'e kadar daha hızlı.

*Çizimi düzenleme aracı şimdi %20'ye kadar daha hızlı çalışacak.

*Tasarım dosyaları için Ekstürüde (Extrude) / Şerit (Fillet) araçları şimdi 9-55 kata kadar daha hızlı performans gösterecek.

*Montaj dosyalarında Tümünü Hesapla (Compute All) aracı %86'ya kadar daha hızlı performans gösterecek.

*Büyük montaj tasarımları için Bağlantıyı Düzenle (Edit Joint) aracı şimdi 1,1 kata kadar daha hızlı işlem yapacak.

*XRef bileşeni ile bileşen deseni oluşturma, şimdi belirli tasarım dosyaları için 3 kata kadar daha hızlı gerçekleştirilecektir.


Tasarım


Otomatik Modelleme artık Resmi olarak Fusion 360 Tasarım (Design) > Otomatikleştir (Automate) > Otomatik Modelleme (Automated Modeling)' in bir parçası

Bu güncelleme ile, Otomatik Modelleme (Automated Modeling) önizlemesinin tüm Fusion 360 aboneleri ve öğrencileri için ticari bir özelliğe dönüştüğünü duyurmaktan heyecan duyuyoruz.

Otomatik Modelleme, yalnızca birkaç dakika içinde, hangi yüzeyleri bağlamak istediğiniz ve hangi gövdelerden kaçınmak istediğiniz hakkında bazı temel bilgiler ışığında sizlere birden fazla düzenlenebilir tasarım alternatifi sağlayacaktır. Her alternatifin, önizlemesini gerçek zamanlı olarak düzenlemek için Hacim çubuğunu kullanarak parçanın yoğunluğunu düzenleyebilirsiniz. Bir alternatif seçildikten sonra, oluşturulan şekil için düzenlenebilir bir T-spline özelliği içeren bir gövde Tasarım Geçmişi (Timeline) çubuğuna eklenecek ve bu gövdeyi özel ihtiyaçlarınıza göre daha da hassaslaştırmanıza olanak sağlayacaktır.
Otomatik Modelleme Kulanıcı Arayüzü İyileştirmeleri

Bazı kullanıcılar Otomatik Modelleme iletişim kutusunun ekran yüksekliğinden daha büyük hale geldiğini ve bunun da Tamam ve İptal düğmelerine erişimi neredeyse imkansız hale getirdiğini iletti. Bu güncelleme ile ekran boyutundan bağımsız olarak iletişim kutusunun ekrandan çıkmasını önlemek için çalışması iyileştirildi. Ek olarak, Hacim kontrolüne gerçek zamanlı düzenleme özelliği eklendi, böylece siz kaydırıcıyı sürükledikçe parça önizlemesi değişerek size daha dinamik bir his verecek.


Yeni! Spline Eğrisinin Derecesini Değiştirme

Dışarıdaki deneyimli Kontrol Noktası Çizgisi (Control Point Spline) kullanıcıları için, spline derecesi seçenekleri artık 1'den 9'a kadar! Şimdi bir Kontrol Noktası Çizgisini düzenlediğinizde, derece seçimini değiştirmek için Çizim Paletindeki Eğri Çizgi Derecesini Değiştir açılır menüsünü kullanabilirsiniz.

Bir Kontrol Noktası Eğrisi oluşturduğunuzda, Derece 3 ve Derece 5 eğrisi oluşturmayı seçebilirsiniz. Eğri çizgi derecesi seçimini düzenlemek için tuvalde eğriyi seçin, ardından Çizim Paleti iletişim kutusunda Eğri Çizgi Derecesini Değiştir açılır menüsünden bir seçenek belirleyin.

Daha fazla kontrol noktası eklemek ve şekil üzerinde daha iyi kontrol elde etmek için dereceyi arttırın.

*Daha yüksek bir derece ayarına getirirseniz eğri şeklini koruyacaktır.

*Farklı derece ayarlarına sahip diğer programlardan tasarımları içe aktardığınızda, daha yüksek dereceli spline desteği yararlıdır.


Kontrol noktalarının sayısını azaltmak ve eğriyi basitleştirmek için dereceyi azaltın.


*Daha düşük dereceli bir eğrinin genel şeklini kontrol etmek daha kolaydır.

*Şekli daha iyi korumak için dereceyi düşürmeden önce uç noktalara kısıtlamalar uygulayın.

* Form çalışma alanında kullanmayı planlıyorsanız, eğrilerinizi Derece 3'e dönüştürün.Parametre Aracı Geliştirmelerini Keşfedin: Sıralama ve Fitreleme Seçenekleri

Bir dizi devam eden güncellemenin bir parçası olarak, Tasarım (Design) > Değiştir (Modify) > Parametreleri Değiştir (Change Parameters) aracında çeşitli iyileştirmeler yapıldı. Şimdi şunları yapabilirsin:

(1) Parametre listesini Zaman Çizelgesi sırasına göre sıralayın. Bu, listeyi Ad (Name) veya Değer (Value) gibi parametre tablosu başlıklarından birini kullanarak sıraladıysanız ve listeyi Zaman Çizelgesi sırasına geri yüklemek istiyorsanız kullanışlıdır.

(2) Kullanıcı Parametrelerini görüntülemek için filtreleyin.

(3) Favori Parametreleri görüntülemek için filtreleyin.

Parametre ifadelerinde ters hiperbolik işlevleri kullanın.

Parametre özellik kimliklerini arayın.


Bu geliştirme, ihtiyacınız olanı daha hızlı bulmak için mevcut parametreleri sıralamanıza, fitrelemenize ve aramanıza olanak tanır.


Ölçümleri İyileştirin: XYZ Delta Seçeneğini Değiştirin

Birçoğunuz kullanıcı bu geliştirmeyi talep etti! Şimdi İncele (Inspect) > Ölçü (Measure) aracında, iki köşe seçildiğinde, yeni XYZ Delta seçeneklerini fark edeceksiniz. Ölçümleri şu şekilde hizalama için bu koordinat sistemlerinden birini seçebilirsiniz:


Hiçbiri (None): XYZ Ölçümlerini gizler.

Bileşen 1 Koordinat Sitemi (Component 1 Coordinate System): 1.Bileşen Koordinat Sistemine hizalanmış XYZ ölçümlerini görüntüler.

Bileşen 2 Koordinat Sistemi (Component 2 Coordinate System): 2.Bileşen Koordinat Sistemine hizalanmış XYZ ölçümlerini görüntüler.

Küresel Koordinat Sistemi (Global Coordinate System): En üst düzey bileşene hizalanmış XYZ ölçümlerini görüntüler.


Bu ekleme, montajlardaki bileşenleri ölçtüğünüzde işi kolaylaştırır ve daha fazla seçenek sunar.


Üretken Tasarım


Genel Özellikler Resmen Mevcut

Geçen yılın ikinci yarısı boyunca, Çözücü teknolojisini Deneysel Çözücüler ve Özellikler önizlememizden Üretken Tasarım için yeni çözücü olarak öne ve merkeze çıkarmak için çok çalıştığımızı gördünüz. Bu yeni çözücü ile daha hızlı çalışma süreleri ve daha yüksek kaliteli sonuçlar elde ediyorsunuz. Bu çözücü teknolojisi, önizleme işlevimizin daha fazlasını prime time'a geçirmemiz için temel oluşturdu. Bu sürümde, aşağıdaki işlevler artık önizleme dışında kullanılabilecektir.

*Silindirik yüzlerde eksen dışı moment uygulayabilme

*Üretken Tasarım > Tasarım Koşulları > Yapısal Yükler > Moment

*Küresel ve yerel yer değiştirme limitleri

*Üretken Tasarım > Tasarım Kriterleri > Hedefler

*Manuel nokta kütleleri

*Üretken Tasarım > Tasarım Koşulları

*Uzak kuvvetler ve uzak anlar

*Üretken Tasarım > Tasarım Koşulları > Yapısal Yükler

*Uzak kısıtlamalar

*Üretken Tasarım > Tasarım Koşulları > Yapısal Kısıtlamalar


Ek not: Ekim güncellemesinde size ticari çözücümüzü güncellediğimizi söylemiştik, ancak her ihtimale karşı önceki nesil çözücümüzü kullanmaya devam edeceğiz. Her şey beklendiği gibi çalışıyor, bu nedenle bu güncellemeyle eski çözümleyicimizi tamamen kullanımdan kaldıracağız. Deneysel Çözücüler ve Özellikler önizlemesini Alternatif Sonuçlar açıkken çalıştırıyorsanız ve yukarıda bahsedilen özelliklerden herhangi birini kullanmıyorsanız, artık geçmişte olduğundan bir sonuç daha az göreceksiniz.


Önizleme: 2 Eksen ve 2,5 Eksen Frezeleme İçin Simetri Kısıtlamaları

Deneysel Çözücüler ve Özellik Önizlemesinden geçen birkaç özellik ile, kalan işlevlerde hala ilerleme kaydediyoruz. 2 eksenli kesme ve 2,5 eksenli freze üretim kısıtlamalarını desteklemek için Simetri seçeneğini genişleterek 3 adede kadar ortogonal simetri düzlemi tanımlamamıza olanak tanıyoruz. Sonuçlar, tıpkı simetri olmadan olduğu gibi eskizlerin ve ekstrüzyonların düzenlenebilir bir zaman çizelgesi geçmişiyle oluşturulacak, ancak eskizler simetrik bölümün yalnızca bir bölümünü içerecek ve modeli tam olarak oluşturmak için katılar üzerinde ayna işlemleri oluşturacağız.


Çizimler
Yeni! Özel Tabloları Kopyala Ve Yapıştır

Kullancılarımız sordu, biz dinledik, 'Özel Tabloları' hem sayfalar arasında hem de çizimler arasında kopyalayıp yapıştırmak artık mümkün!Silme Özelliği Geliştirmesini Görüntüle

Görünüm silme deneyimini iyileştirdik. Artık bir görünüm silindiğinde, tüm boyutlar ve detaylandırmalar da silinerek görünümün silinmesi daha hızlı hale geliyor!
Yeni! Sembol Yeniden İlişkilendirme

Tüm Genel Ölçülendirme ve Tolerans sembolleri artık diğer notlar gibi işleniyor. Temel geometri kaldırılırsa semboller yeniden ilişklendirilebilir. Yüzey Dokunuz, Unsur Kontrol Çerçeveniz, Referans Noktanız, Kaynak Sembolünüz ve Koniklik ve Eğim Sembolleriniz artık gerekirse yeniden ilişkilendirilebilir.


Simülasyon


Elektronik Soğutma Resmi Olarak Kullanılabilir

Elektronik Soğutma Simülasyonu Çalışmasının Teknoloji Önizlemesinden çıkarıldığını ve artık Fusion 360'taki Simülasyon Çalışma Alanı içinde ticari bir çalışma olarak kullanılabileceğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Çalıştırmak için belirteçler kullanıyorsanız Elektronik Soğutma Simülasyonu çözme başına 6 belirteç tüketecektir. Ayrıca Fusion 360 Simulation Ext. Aboneliğine dahil edilecektir. Teknoloji önizleme aşamasında Elektronik Soğutma Simülasyonu için bize sağladığınız tüm geri bildirimler ve öneriler için gerçekten teşekkür ederiz. Geri bildirimleriniz sayesinde, özellikle Elektronik Soğutma için yeni sonuç görselleştirme ortamını kullanıma sunduğumuz kasım sürümünde olmak üzere, geçtiğimiz yıl Elektronik Soğutmaya bazı verici iyileştirmeler eklendi.


Elektronik Soğutma İçin Nokta Probları

Elektronik Soğutma Çalışması için Nokta Probları oluşturma özelliğini de ekledik. Bu özellik, bir bileşenin içi ve bileşenlerin etrafındaki Hava gibi yüzey dışı konumlardaki verileri incelemenizi sağlar. Bir bileşenin yüzeyine bir nokta probu yerleştirin ve ardından onu istenen konuma sürükleyin veya X,Y,Z mesafesini girin. Bir Nokta araştırmasını düzenlemek için, araştırmayı tıklamanız yeterlidir ve onu istediğiniz konuma sürükleyebilirsiniz.


Elektronik Soğutma İçin Yeni Eğitim Eklendi

Elektronik Soğutmanın ticarileşmesiyle birlikte, Elektronik Soğutma Simulasyonu için çevrimiçi yardımımıza yeni bir öğretici ekledik.


Enjeksiyon Kalıplama Simülasyonu Malzeme Veritabanı Güncellendi

Enjeksiyon Kalıplama Simülasyonu malzeme veritabanı güncellendi.


İmalat


Delme İlerlemesini (Driling Feed) Devir Başına İlerleme Ve Dakika Başına İlerleme Olarak Çıkarma Seçeneği

Siz istediniz, biz de yaptık, artık Delme operasyonlarında tüm delme takım yollarında çıktınız olarak ilerleme/dak veya ilerleme/devir arasında seçim yapabilirsiniz.


Eklemeli İmalat


Eklemeli Düzenleme, Genel Önizleme Olarak Yayınlandı

Eklemeli imalat makinenizin yapım hacmine sığmaları için birden çok bileşeni otomatik olarak düzenlemek mi istiyorsunuz? O zaman bu önizleme tam size göre!


Katkı Açılı Hacim Desteği, Uzantı Önizlemesi Olarak Yayınlandı

Hacim destek yapılarının nasıl üretildiğini değiştirmek mi istiyorsunuz? Additive Build Extension içindeki Katkı Açılı Hacim Destekleri (Additive Angled Volume Supports) önizlemesini deneyin. Bu ön izleme özelliği etkinleştirildiğinde, alt yüzey üst yüzey bölgelere bağlayan destek yapıları oluşturmaktan kaçınabilirsiniz. Bu, oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra destekleri çıkarırken parçaların yüzey kalitesine yardımcı olur.


Kurulum Oluşturma Sırasında Otomatik Olarak Ek Bir Takım Yolu Oluşturmak İçin Yeni Tercih Seçeneği

Kurulumunuzu oluştururken otomatik olarak ek bir takım yolu oluşturma seçeneğine sahipseniz, kurulumunuz oluşturulduktan sonra Fusion 360 ile daha fazla etkileşime gerek kalmadan simüle edilebilir ve yayınlayabilirsiniz.
Setter Desteği, Additive Build Extension Özelliği Olarak Yayınlandı

Çok çeşitli makineler ve makine türleri için optimize edilmiş destek mi arıyorsunuz? Additive Build Extension'daki yeni ayarlayıcı destek türümüzü deneyin. Bu yeni ayarlayıcı destek tipi, parçanın daha kolay çıkarılması için Z çakışması kaldırma yeteneği verecek ve size dolgu deseni tipiniz üzerinde ek kontrol sağlayacaktır.Lisansüstü Eklemeli İmalat Simülasyonları Tech Preview'dan çıktı

Fusion 360 Additive Build Extension'da bulunan Lisansüstü Eklemekli İmalat Simülasyonu ile metal katkı iş akışlarınızı iyileştirin ve maliyetli üretim hatalarını en aza indirin. Eklemeli simülasyon, oluşturma sürecinizi makineye göndermeden önce görselleştirmenize yardımcı olan harika bir araçtır. Bu özelliği kullanarak yapınızın eğrilme ve deformasyon özelliklerini belirleyebilirsiniz. Bu güncelleme ile Katkı Simülasyonu artık yazdırma ayarlarınızda Eklemeli İmalat Simülasyonu Parametrelerinin seçimini etkinleştirebilir ve sevk edilen her baskı ayarı için en iyi Eklemeli İmalat Simülasyonu PRM dosyalarını önceden seçebilirsiniz.


Fusion 360 Yazdırma Ayarlarına Güncelleme

Fusion 360 baskı ayarlarındaki en son güncellemelerle birlikte, modeller Fusion 360 kullanılarak dilimlendiğinde baskı işlemine başlamadan önce malzeme tüketim bilgileri artık Prusa SLS yazıcılarda görüntüleniyor.


Eklemeli İmalat Kurulumları İçin Manuel İnceleme

Eklemeli İmalat kurulumları için manuel inceleme ile manuel ölçümler oluşturun ve kaydedin. Manuel inceleme içinde, üretim çalıştırmalarınıza tutarlılık ve güven eklerken tolerans için yapı sonuçlarını doğrulayabilirsiniz. Bu özellik, çıkarma kurulumları için manuel incelemeye benzer şekilde çalışır.


Makine Kitaplığı


Machine Builder Resmi Olarak V2'ye Güncellendi

Karmaşık makineler oluşturmak için daha düzenli bir süreç anlamına geliyor. Machine Builder'ı hiç kullanmadıysanız, daha sonra takım yolu simülasyonu sırasında görüntülenecek olan Makine Kitaplığındaki bir makineyi bir makine modeline bağlayabileceğiniz bağlamsal bir ortam açmanıza izin veren bir araçtır. Machine Builder ayrıca bir makine modeli içeren bir tasarım dosyasını açmanıza, makine üreticisinden bir model getirmenize veya kendiniz bir makine modeli oluşturmanıza olanak tanır.Makine Kitaplığında Yeni 'Ağ Makinesi Ekle' Seçeneği

Artık Makine Kitaplığınızın Yerel klasörüne Haas ağ makinelerini ekleyebilirsiniz, bu da ağ bağlantılı makineler için makine kurulumunuzu/yapılandırmanızı kolaylaştırmanızı kolaylaştırır. Bu özelliğin çalışması için, takım tezgahlarıyla aynı ağa bağlı olmanız ve algılanabilir hale gelmek için en son üretici yazılımını kullanmanız gerekecektir.


Hp Uygulama İyileştirmeleri

Autodesk Fusion 360 için Hp 3D Yazıcılar eklentisini denemediyseniz denemek isteyebilirsiniz. Bu uygulama, işleri doğrudan Hp yazılımına veya Donanıma göndermek için Autodesk Fusion 360 ile Hp 3D yazıcılar arasında bağlantı kurmanıza olanak tanır. Bu ay, uygulamada birçok yeni heyecan verici gelişmemiz var:

*Yeni Kullanıcı Arayüzü: Uygulamanın bu sürümü, web sayfası benzeri etkileşim modu ile yeni bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

*Makine yönetimi: Kullanıcılar, yazıcılarını yerel bir kitaplığa ekleyebilir ve uygulamayı kullanırken geri çağırabilir. Makineleri de bu kitaplıktan değiştirebilir ve silebilir.

*Özelleştirilebilir yazdırma profilleri: Kullanıcı, varsayılan yazdırma profilini seçebilir veya Hp tarafından tanımlanan izin verilen sınırlar dahilinde özelleştirebilir.

*Yazıcının monitöründe bir önizleme görüntüsü: bu uygulama aracılığıyla gönderilen işler artık makinede bir küçük resim / önizleme görüntüsü gösteriyor.

*Bir yazıcıyla bağlantıyı kesebilme özelliği: Kullanıcı, uygulama içinde yazıcıyla bağlantısını manuel olarak kesebilir ve uygulama kapatıldığında yazıcıyla olan bağlantısını otomatik olarak keser.Son İşlemci ve Makine Simülasyonu

En son post işlemcileri ve makine güncellemelerini mi arıyorsunuz? Ocak güncellemesinde ücretsiz olarak sunduğumuz bir çok açık kaynaklı son işlemci ve makine için bir ton yeni güncelleme ve iyileştirme yayınladık. Bu sürümde, Okuma Multus U3000W Beta Post işlemcisinin eklenmesinin yanı sıra Datron, Fanuc, Haas, Tormach ve woodWOP'tan çeşitli Milling Post işlemcilerindeki iyileştirmeler göreceksiniz.Elektronik


Bu güncellemede çok sayıda hata düzeltmesi ve iyileştirme yapıldı ve bunları üç farklı katagoride düzenledik.


Özellik İyileştirmeleri

Bu güncelleme temel olarak kararsızlığımızı, kusurlarımızı, üretkenliğimizi ve performansımızı iyileştirmeye odaklandı. Kitaplık çalışma alanındaki mevcut yeteneklerin bazılarını geliştirdik.

*İçerik yöneticisinde kitaplık açıklamasını değiştirmek artık mümkün

*Nitelikleri içerik yöneticisinde görüntülemek ve düzenlemek artık mümkün

*Kitaplık çalışma alanındaki Aygıt komutuna bazı eksik komutları (Bilgi, Göster, Kopyala, Sil, Taşı, Desen) eklendi.


Verimlilik ve Performans

Bu kategori, işinizi daha hızlı ve daha keyifli bir tasarım deneyimine ulaştırmanıza yardımcı olur. Bu, mevcut iş akışınızın bölümlerini otomatikleştirmeyi, özelliklerimizi daha sezgisel hale getirmeyi veya Fusion 360 Electronics çalışma alanındaki çeşitli komutların yürütülmesini iyileştirmeyi içerir.


Üretkenlik ve Performans Güncellemeleri

*Önceden, Elektronik Tasarım belgesi olmadan bir Şema belgesi açamak, tasarımınızın doğru şekilde senkronize edilemeyeceği anlamına geliyordu. Elektronik tasarımı, tüm Şematik ve PCB alt belgeleri arasındaki tüm senkronizasyonu koordine eder. Şimdi, tek bir Şematik veya PCB belgesi açılırken ilgili Elektronik Tasarım dosyasını açma istemi oluşturulur. Bu tüm Elektronik Tasarım alt belgelerinin (Şematik/PCB belgeleri) her zaman senkronize edilmesini sağlar.

*Yerleştirilecek bileşenleri varyanta göre aramadan önce, her bir arama sonucunun ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekiyordu, artık doğrudan Parçayı Yerleştir panelinde varyanta göre filtrelemek mümkün.


Stabilite ve Hata Düzeltmeleri

Burada, büyük çökmeleri ve Fusion 360 Electronics'in beklendiği gibi çalışmadığı alanları düzenledik.

*Önceden, Fusion 360 Tasarım çalışma alanındaki bileşen yerleşimini 'Yerinde Düzenle' aracılığıyla ince ayar yaparken çöküyor veya kararsız hale geliyordu. PCB'nizin güncellerken artık bu çökmeyi yaşamamalısınız.

*Ayrıca, NET koparma komutu aracılığıyla ağları bir veri yoluna bağlamanın bazen Fusion 360'ı çökertebileceğini de bulduk ve düzelttik.


KullanılabilirlikmacOS Ventura Resmi Olarak Destekleniyor

Harika haber! macOS Ventura artık resmi olarak Fusion 360 tarafından destekleniyor. Mac bilgisayarınızı en son işletim sistemine güncellemekten çekinmeyin.


Fusion Home Tab - Verilerinizde Gezinmenin Yeni Bir Yolu

Tasarım verilerini bulmaya çalışırken hiç hayal kırıklığına uğradınız ve aradığınızı bulamadığınız oldu mu? Veri türüne göre filtre uygulayabilmeyi dilediniz mi? Diğer bulut veri araçlarından aşina olduğunuz liste ve ızgara görünümlerine sahip olmayı hiç dilediniz mi? Yeni bir Fusion Home Tab deneyiminde verilerinize göz atmanız için daha sezgisel bir yol sunuyoruz. Ana Sayfa Sekmesi kulağa şuna benzer: Başlayabileceğiniz bir yer - mevcut bir tasarım açın, sıfırdan bir şey oluşturun veya belirli bir tasarım için projelerinize göz atın. Birden fazla Autodesk ürünü için tasarlanmıştır, böylece çalışmanıza tutarlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Not: Bu özelliği önümüzdeki bir kaç ay içinde Fusion kullanıcıları için etkinleştireceğiz. Tek Kullanıcı Depolamasını veya Yönetme (Manage) Uzantısını kullanmadığınız sürece bu deneyime hak kazanırsınız.
Can Koncalı

Teknik Satış Mühendisi

can.koncali@cadbim.com.tr
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page