Biz Sizi Arayalım

BIM İçeriği Üretimi

BIM İÇERİĞİ NEDİR?

BIM İçeriği, üreticinin satışta olan ürününün BIM programlarında gerçek obje olarak kullanılması amacıyla uygun formatlarda oluşturulan obje kütüphanesidir.

Modellerde Kullanılan Temel Yazılımlar ?

Autodesk Inventor Fusion 360 3dsMax
Catia Solidworks Pro Engineer
SolidEdge Unigraphics Space Claim

 

 

 

 

 

 

Bu Yazılımlarda Oluşturulan Modeller Mimari Yazılımlarda BIM İçeriği olarak Kullanılamıyor mu?

Temel modelleme sistemleri Solid (Katı)modelleme ,  Surface (Yüzey) modeleleme , Mesh (ağ )modelleme ve Nurs (eğrisel kenar)modelleme sistemleridir. Bu modelleme sistemlerinde yapılan modeller direkt olarak dosya boyutları düşünüldüğünde binlerce objenin mimari bir CAD model ortamında kullanılması devasa günümüz teknolojilerinde çok pahalı iş istasyonları gerektirmekte ve kullanıcıları zorlamaktadır.Direkt olarak Autodesk Revit ve Archicad gibi yazılımlara datalar alınamamakta genel standart step , sat , iges , ifc gibi formatlara dönüştürülerek alınmaktadır.

 

Firmalar tarafından tamamen üretim için hazırlanmış olan datalar mimari bir yazılımın içerisinde direkt olarak kullanılmamakta  bu içeriklerin iç kısmında kalan detayların temizlenmesi gerekmektedir . Bu şekilde de dosyadaki yüzey sayısı ve modelin dosya boyutu düşmektedir . Mimarlar için bu detayların bir önemi yoktur aksine daha az detay istemektedirler.