Biz Sizi Arayalım

Autodesk Eğitim Lisansları

29 Eylül 2020 Salı

Autodesk Eğitim Lisansları Tüm Öğrencilere, Öğretmenlere ve Uygun Eğitim Kurumlarına Ücretsizdir

Autodesk, öğrencilere, eğitimcilere ve uygun eğitim kurumlarına mühendisler, tasarımcılar ve dijital sanatçılar tarafından kullanılan tasarım yazılımları portföyünün tamamına ücretsiz erişim sunar. 

Bu profesyonel araçlara erken erişim, öğrencilerin iş hayatlarında gerekli becerilerde uzmanlaşmaya ve iş akışlarını anlamalarına yardımcı olur.

Eğitim programı kapsamında eski versiyonlar da dahil olarak birçok Autodesk yazılımı öğrencilerin kullanımına ücretsiz olarak sunulur. 

Autodesk Eğitim planı ve Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı erişime uygunluğu doğrulama gerekliliği

Sık Sorulan Sorular

4 Ağustos 2020

1. Autodesk Eğitim planı nedir?

4 Ağustos 2020'den itibaren Eğitim planı, uygun öğrenci ve eğitimcilere Autodesk® ürün ve hizmetlerini kullanmaları ve Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla sunulan avantajlardan yararlanmaları için tek bir uygun yenileme tarihiyle ücretsiz, yıllık, tek kullanıcılı, eğitim amaçlı erişim sunuyor.* 4 Ağustos 2020'den önce Autodesk ürünleri için Eğitim Topluluğu aracılığıyla 1 yıllık veya 3 yıllık dönemlerle bireysel Eğitim lisansı alan uygun öğrenciler ve eğitimciler, aldıkları lisanslar kapsamındaki bu ürünlere lisans süresi dolana kadar erişmeye devam edebilirler.
*Uygunluk şartlarını karşıladığınız sürece yenilenebilir

2. Autodesk Eğitim planına kimler uygundur?

Eğitim planından, dünya genelinde uygun olan tüm öğrenciler ve eğitimciler yararlanabilir.
Uygun öğrenciler ve eğitimciler, Nitelikli Eğitim Kurumlarından birine kayıtlı olmalı veya böyle bir kurumda çalışıyor olmalıdır ve bu kişiler, kişisel bir cihazda Eğitim Topluluğu aracılığıyla erişilen yazılımları yalnızca doğrudan öğrenme, öğretme, alıştırma, araştırma veya geliştirmeyle ilgili amaçlar doğrultusunda kullanabilir. Kullanım şartlarının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

3. Autodesk Eğitim planıyla bana sunulan avantajların tümü hakkında nereden bilgi edinebilirim?

Daha fazla bilgi almak için autodesk.com/plans adresini ziyaret edin.

4. Öğrenci veya eğitimci olarak Autodesk Eğitim planına nasıl erişirim?

Autodesk Eğitim Topluluğu'nu ziyaret edin, istediğiniz yazılımı seçin ve Autodesk hesabı oluşturun. Eğitim profilinizi tamamlarken eğitim alanındaki rolünüzü “Öğrenci” veya “Eğitimci” olarak seçin ve ardından bir sonraki adıma geçip Autodesk Eğitim planına ücretsiz erişime uygun olduğunuzu doğrulayın.

5. Öğrenci veya eğitimci olarak Autodesk Eğitim planına erişim sürem ne kadar ve erişim sürem dolduğunda yenileme yapabilir miyim?

Autodesk Eğitim planı dönemi 1 yıldır ve eğitim amaçlı erişime uygunluğunuz doğrulandığı anda bu süre başlar. Eğitim planına erişim sürenizin sonuna yaklaştığınızda e-posta yoluyla, ürün içinde ve Autodesk Eğitim Topluluğu'nda oturum açtığınızda, erişiminizi yenilemeniz gerektiğini belirten kişiselleştirilmiş hatırlatmalar alırsınız. Eğitim planına erişiminizi yenilemek için Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun olduğunuzu yeniden doğrulamanız gerekir.
Uygunluk şartlarını karşıladığınız sürece Autodesk Eğitim planına erişiminizi yenileyebilirsiniz.


6. Autodesk Eğitim planıyla erişebileceğim ürün sayısına dair bir sınırlama var mı?

Hayır. Autodesk Eğitim planı döneminiz boyunca, Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla sunulan Autodesk ürünlerinden istediğiniz kadarına erişebilirsiniz.

7. Autodesk Eğitim planı dönemim dolduğunda, Eğitim Topluluğu aracılığıyla yazılım ve hizmetlere erişmeye devam edebilir miyim?

Autodesk Eğitim planına erişiminizi yenilemezseniz, Eğitim planınızın süresi dolduğunda, Eğitim Topluluğu aracılığıyla Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişiminiz sona erer. Eğitim planının süresi dolduğunda, A360 Drive'da depolanan dosyalara erişmeye devam edebilirsiniz; ama bu dosyaları düzenleyemez veya yeni dosya yükleyemezsiniz.


8. Autodesk neden Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun olduğumu doğrulamamı istiyor?

Autodesk, dünyanın önde gelen profesyonelleri tarafından kullanılan araçlara eğitim amaçlı ücretsiz erişim izni vererek akademik topluluğu aktif bir şekilde destekleme konusundaki kararlılığını sürdürmektedir. Kullanıcıdan uygunluğunu doğrulamasını istemek Eğitim Topluluğu aracılığıyla ücretsiz olarak erişilen ürün ve hizmetlerin yasal kullanımını sağlamaya yardımcı olur.


9. Kimlerden Autodesk ürün ve hizmetlerine ücretsiz erişime uygun olduğunu doğrulaması istenir?

Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişim olanağına sahip olmak isteyen herkesten uygunluklarını doğrulamaları istenir. Autodesk® Tinkercad® yazılımı bu prosedüre dahil değildir.


10. Autodesk bu olanaktan yararlanmak isteyenlerin Autodesk yazılım ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun olduğunu nasıl doğrular?

Autodesk, bu olanaktan yararlanmak isteyenlerin Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı erişime uygunluğunu doğrulamak için üçüncü taraf doğrulama hizmeti sağlayıcısı olan SheerID ile çalışmaktadır.

SheerID Öğrenci Sıkça Sorulan Sorular

Sheer ID Eğitimci Sıkça Sorulan Sorular

11. Autodesk hesabımı oluştururken okul e-posta adresimi kullandım. Neden uygunluğumu doğrulamam isteniyor? 

Autodesk hesabı oluşturulurken eğitim kurumu etki alanına sahip bir e-posta adresi kullanılması gerekmez ve Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygunluğunuz doğrulanırken e-posta hesabınız göz önünde bulundurulmaz.

12. Evde öğrenim görünüyorum. Autodesk Eğitim planına uygun muyum?

Evet, evde öğrenim erişimi için belirlenen kriterleri karşılıyorsanız uygunsunuz. Autodesk Eğitim Topluluğu'nu ziyaret edin, yazılım adlarından birini seçin ve Autodesk hesabı oluşturun. “Kurum türü” seçmeniz istendiğinde durumunuza en uygun seçeneği belirleyin. E-posta adresiniz doğrulandıktan sonra eğitim profilinizi tamamlamanız istenir. Eğitim kurumunuzun adını yazmanız istendiğinde, ilgili alana “Ev” yazın ve açılır listeden “Evde Eğitim (Herhangi Biri)” öğesini seçin. Profilinizi tamamlamaya geçin, gerekli bilgileri verdikten sonra bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol etmeniz istenir. Bilgilerinizi gözden geçirip “Doğrula” düğmesine tıklayın. Bunun ardından, evde eğitim durumunuzu doğrulamak için kanıt niteliğinde bir belge yüklemeniz istenir. Bu belgede adınız, soyadınız, evde eğitim veya evde eğitim birliğinin adı bulunmalı ve belgenin tarihi son üç ay içinde bir tarih olmalıdır. Ders programı sağlayıcılardan veya yerel okul bölgelerinden alınan resmî mektuplar kabul edilir. Uygunluğunuz doğrulandıktan sonra istediğiniz yazılım ürününe/sürümüne erişebilirsiniz.


13. Autodesk Eğitim planına erişim sürem dolmak üzere ve halen Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumlarından birinde kayıtlıyım veya çalışıyorum. Erişimimi nasıl yenilerim?

Autodesk Eğitim Topluluğu'na gidin, hesabınızda oturum açın ve “Şimdi yenile” düğmesine tıklayarak Autodesk yazılım ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun olduğunuzu yeniden doğrulayın. Not: Süre dolmadan önce Autodesk Eğitim planına uygun olduğunuzu yeniden doğruladığınızda, herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan, mevcut ürün abonelikleriniz otomatik olarak bir yıl daha uzatılır.


14. Autodesk Eğitim planına erişim sürem doldu ve halen Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumlarından birinde kayıtlıyım veya çalışıyorum. Autodesk yazılım ve hizmetlerini kullanmak için eğitim amaçlı ücretsiz erişim olanağına yeniden sahip olmak için ne yapmam gerekir?

Autodesk Eğitim Topluluğu'na gidin, hesabınızda oturum açın ve “Erişimi yeniden başlat” düğmesine tıklayın. Uygunluğunuzu yeniden doğrulamanız istenir. Not: Autodesk Eğitim planına erişim süreniz dolduktan sonra bu plana uygunluğunuzu yeniden doğrulamak, tercih ettiğiniz yazılımlar için yeri ürün abonelikleri edinmeniz gerekeceği anlamına gelir.

15. Autodesk Eğitim planına erişimimi kaç defa yenileyebileceğime dair bir sınırlama var mı?

Hayır. Uygunluk şartlarını karşıladığınız sürece Autodesk Eğitim planına erişiminizi yıllık olarak yenileyebilirsiniz.


16. Bir Autodesk ürünü için 1 yıllık veya 3 yıllık bireysel Eğitim lisansım var ve bu lisansın süresi dolmak üzere/doldu. Ne yapabilirim?

Autodesk Eğitim Topluluğu'na gidin, hesabınızda oturum açın ve istenirse, Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun olduğunuzu doğrulayın. Bunun ardından Autodesk Eğitim planı aracılığıyla istediğiniz yazılım ürünü için yeni bir aboneliğe erişebilirsiniz.


17. Autodesk Eğitim Topluluğu'ndan alınmış 1 yıllık veya 3 yıllık bireysel Eğitim lisansım var. Autodesk Eğitim planı uygulamasının başlamasıyla mevcut eğitim lisansımın süresi daha mı erken dolacak?

Hayır. Mevcut bireysel Eğitim lisansınız belirtilen dönem boyunca geçerliliğini koruyacak.

18. Autodesk Eğitim Topluluğu'ndan alınmış ve süresinin dolmasına daha epeyce zaman olan 1 yıllık veya 3 yıllık bireysel Eğitim lisansım var. Autodesk Eğitim planı aracılığıyla yeni bir sürüme veya başka bir ürün aboneliğine erişebilir miyim?

Evet. Autodesk Eğitim Topluluğu'na gidin, hesabınızda oturum açın ve istenirse, Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun olduğunuzu doğrulayın. Bunun ardından Autodesk Eğitim planı aracılığıyla istediğiniz yazılım ürünü/sürümü için yeni bir aboneliğe erişebilirsiniz.


19. Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumlarından birinde BT/laboratuvar yöneticisiyim. Sınıf veya laboratuvar dağıtımı için Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla Eğitim çok kullanıcılı veya ağ lisanslarına nasıl erişirim?

Eğitim amaçlı erişime uygunluklarını doğrulayan eğitimciler ve eğitim kurumu BT/laboratuvar yöneticileri, geçerli koşullar altında, Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla 1 yıllık çok kullanıcılı ve ağ Eğitim lisanslarını edinebilirler. Eğitimci veya BT/laboratuvar yöneticisi, Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişim kriterlerini halen karşılıyorsa, lisans süresi dolduktan sonra çok kullanıcılı ve ağ Eğitim lisansları yenilenebilir. Bu, Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla kullanılabilen tüm yazılım ürünleri ve tüm sürümler için geçerlidir.

20. Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumu nedir?

“Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumu”, geçerli yerel yönetim, eyalet veya il yönetimi, federal veya ulusal bir yönetim içerisinde herhangi bir yetkili devlet kurumu tarafından akredite edilmiş ve birincil amacı kayıtlı öğrencilerine eğitim sağlamak olan eğitim kurumudur. Buna ortaokullar, liseler ve yükseköğretim kurumları dahildir. Daha fazla bilgi için buraya göz atın.


21. Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı erişime uygunluğumu doğrulamaya çalışırken, sağlanan açılır listede eğitim kurumumu bulamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Eğitim kurumunuz listede yoksa lütfen “Okul ekleme talebi” çevrimiçi formunu doldurun. Bunu yaptığınızda manuel bir inceleme süreci başlatılır ve onaylanırsa söz konusu okul genellikle yedi gün içinde Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumu listesine eklenir.
Eğitim kurumunuzun onaylanarak okul listesine eklenip eklenmediğini öğrenmek için lütfen yedi gün sonra Autodesk Eğitim Topluluğu'nu tekrar ziyaret edin.

22. Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumlarından birinde kayıtlı olduğuma veya çalıştığıma dair kanıt olarak ek belge sağlamam istendi. Belge inceleme süreci için ne gerekiyor? Belgede şunlar bulunmalıdır:

 • Yasal adınız ve soyadınız
 • Kayıtlı olduğunuz veya çalıştığınız eğitim kurumunun adı
 • Geçerli okul dönemi ve son üç ay dahilinde olan bir tarih

Not: Autodesk Hesabınızı oluştururken verdiğiniz bilgilerin doğru olması ve Koşulları Sağlayan Eğitim Kurumunuzdaki bilgilerle eşleşmesi önemlidir.

Örnek belgeler aşağıdakilerden oluşabilir ve yukarıda belirtilen bilgileri içermelidir:

 • Kayıt makbuzu
 • Okul harcı makbuzu
 • Öğrenci kimliği (Fotoğraf gerekli değildir ve dahil edilmeyebilir. Tarihlerin dahil edilmesi gerekir.)
 • Eğitim kurumundan alınmış resmî mektup (öğrenci şablonu, öğretim üyesi şablonu veya BT/ laboratuvar yöneticisi şablonu örneği için buraya bakın)
 • Not Dökümü
 • Çalışan kimliği veya okul web sitesindeki öğretim üyeleri listesinin bağlantısı (Fotoğraf gerekli değildir ve dahil edilmeyebilir.)

Not: Belge inceleme sürecini başlattığınızda 14 gün içinde belgenizi yüklemeniz gerekir. 14 günün ardından, uygunluğu doğrulama isteğinizin süresi dolar. Uygunluğunuzu doğrulama sürecini yeniden başlatmak için Autodesk Eğitim Topluluğu'na gidip “Şimdi Başlayın” düğmesine tıklamanız gerekir.

23. Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı erişime uygun olduğumu doğrulamam için ek belge istendi. Bu süreç ne kadar zaman alır?

Süreler farklılık gösterir. Belge inceleme sürecine dair birkaç genel bilgi:

 • ABD'deki müşteriler: Genellikle yaklaşık 20 dakika sürer
 • ABD dışındaki müşteriler: Genellikle 48 saat içinde tamamlanır ama daha uzun da sürebilir

Not: E-postanızın gereksiz/istenmeyen posta klasörünü kontrol etmeyi unutmayın.

24. Autodesk'in gizlilik ve veri toplama/veri kullanım uygulamaları hakkında daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim?

Bunun için Autodesk Gizlilik Beyanı belgesine bakın.

25. Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygunluğumun doğrulanmasını bekliyorum. Bu süre zarfında Autodesk yazılımlarına nasıl erişebilirim?

Anlayışınız için teşekkür ederiz. Uygunluk durumunuz kısa bir süre içinde belli olacaktır. 18 yaşından büyükseniz ve Autodesk® yazılımına acilen erişmeniz gerekiyorsa 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne erişim seçeneğini düşünebilirsiniz.

26. Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun olduğum doğrulandı. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Autodesk Eğitim Topluluğu'na gidip hesabınızda oturum açın ve istediğiniz yazılım için “Ürün al” düğmesine tıklayın.

27.Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla yazılıma erişmek istediğimde her defasında uygunluğumu doğrulamam gerekiyor mu?

Hayır. Uygunluğunuzun doğrulandığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca Eğitim Topluluğu aracılığıyla yazılıma erişebileceksiniz.

28. Autodesk yazılım ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun bulunmadım ama burada bir hata olduğunu düşünüyorum. Bu sorunu çözmek için kiminle iletişim kurabilirim?

Yardım almak için lütfen customerservice@sheerID.com adresinden doğrulama hizmeti sağlayıcımız SheerID ile iletişime geçin. Size memnuniyetle yardımcı olacaklardır.

29. Autodesk yazılım ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun bulunmadım ama benim/kuruluşumun ücretsiz Autodesk ürün aboneliklerinden yararlanabilmek için gereken koşulları sağlayabileceğini düşünüyorum. Bana sunulabilecek seçenekler nelerdir?

Diğer seçenekler şunlardır:

 • Kâr amacı gütmeyen kuruluş, hayır kurumu veya kütüphane misiniz? Autodesk Bağış Programı'na katılmaya uygun olup olmadığınızı kontrol edin.
 • Tasarımı, çevreyi korumak veya toplumsal fayda sağlamak için kullanan bir kâr amacı gütmeyen kuruluş, yeni kurulmuş şirket veya girişimci misiniz? Teknolojik Etki Programı'na katılmaya uygun olup olmadığınızı kontrol edin.

30. Autodesk Yazılımı ile kâr amaçlı eğitim hizmetleri veriyorum ve Autodesk yazılım ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun bulunmadım. Bana sunulabilecek seçenekler nelerdir?

Autodesk'te, farklı türde eğitim sağlayıcılara uyacak şekilde tasarlanmış çeşitli Öğrenme İş Ortağı programları bulunmaktadır. Autodesk Öğrenme İş Ortağı olarak, işletmenizin eğitim hizmetlerini son kullanıcılara yasalara uygun bir şekilde sunmasına olanak sağlayan tanınmış Autodesk iş ortağı statüsünden ve Autodesk Yazılım Ürünü aboneliklerini izinli kullanma olanağından yararlanabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin veya size en uygun programı belirlemek için learning.partners@autodesk.com adresinden doğrudan bize ulaşın.

31. Autodesk yazılım ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygun bulunmadım ve ticari abonelik satın almak istiyorum. Bunu nasıl yapacağım?

Doğrudan Autodesk'ten abonelik satın alıp en yeni özelliklere, güvenlik güncellemelerine ve daha fazlasına erişim olanağı ile birlikte beklediğiniz performansı ve güvenilirliği elde edebilirsiniz. Abone olun.


32.Burada bahsi geçmeyen Autodesk ürün ve hizmetlerine eğitim amaçlı ücretsiz erişime uygunluğun doğrulanmasıyla ilgili sorularım var. Yardım için kiminle iletişime geçmem gerekiyor?

Yardım almak için lütfen customerservice@sheerID.com adresinden doğrulama hizmeti sağlayıcımız SheerID ile iletişime geçin. Size memnuniyetle yardımcı olacaklardır.

*Ücretsiz Autodesk yazılımı ve/veya bulut tabanlı hizmetler, bu tür yazılım veya bulut tabanlı hizmetlerin beraberinde gelen yazılım lisans sözleşmesi hüküm ve koşullarının veya kullanım şartlarının kabul edilmesine ve bunlara uyulmasına tabidir.Eğitim lisansına veya aboneliğine tabi yazılımlar ve bulut tabanlı hizmetler yalnızca Eğitime Yönelik Amaçlar doğrultusunda kullanılabilir ve ticari, mesleki veya kâr amaçlı diğer faaliyetler için kullanılamaz.
Autodesk, Autodesk logosu ve Tinkercad; Autodesk, Inc. şirketinin ve/veya alt kuruluşlarının ve/veya bağlı şirketlerinin ABD ve/veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır. Diğer tüm marka adları, ürün adları veya ticari markalar, ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Autodesk istediği zaman bildirimde bulunmadan ürün ve hizmet tekliflerini, özellikleri ve fiyatları değiştirme hakkını saklı tutar ve Autodesk bu belgede görülebilecek baskı ya da çizim hatalarından sorumlu değildir. © 2020 Autodesk, Inc. Tüm hakları saklıdır.