Biz Sizi Arayalım

Inventor I-Part Özelliği

11 Eylül 2020 Cuma

Tasarımlarınızı Autodesk Inventor ile akıllı parçalar haline getirebilirsiniz!

Katı model oluştururken yaptığımız delik delme, katı modelden ekleme çıkarma gibi parça üzerindeki unsurları akıllı parça olarak kaydedebilirsiniz. Bu şekilde hem tasarımların parametrik olmasını sağlayabilirsiniz hem de her defasında sketch oluşturmaktan ve yeni parça çizmekten kurtulmuş olacaksınız.

Akıllı parçaları nasıl oluşturabilirizi bir örnekle detaylandıralım.

Bir masa tasarımı yapalım ve bu masanın türevlerini yani boyutsal kavramda bir büyüğünü ya da bir küçüğünü nasıl tekrar çizim yapmadan oluşturabiliriz onu inceleyelim.

Uzunluk 150 mm, genişlik ise 80 mm olacak şekilde bir masanın üst tablasını tasarladık. Kalınlığını ise 10 mm vereceğiz. Bu masanın tasarımını yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri ölçüleri direk sayısal kavramda oluşturmadığımız. Çünkü bu değerleri parametrik olarak kullanacağız. Bu masanın bir büyüğünü oluştururken uzunluk değerini vereceğimiz bölüme “150+30” değil de “uzunluk+30” yazarsak o uzunluğun zaten 150 olduğunu sistem otomatik olarak görecektir. Bu basit bir tasarım belki değerleri aklınızda tutabilirsiniz. Fakat çok parçalı tasarımlarda bütün değerleri aklınızda tutmak imkânsız olacaktır. O yüzden parametrik çalışmak her zaman için hem daha doğru tasarımlar sunacaktır sizlere hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Masanın ayaklarının tasarımını yaparken de aynı mantalite ile ilerliyoruz. Ölçüleri direk rakamsal olarak girmek yerine bir parametreye bağlayarak 4 ayak oluşturuyoruz. Burada temel nokta ölçü verirken kullanım amacına göre veya bulunduğu yere göre herhangi bir boyut ve ölçü değişikliğinde unsurun kaymaması, bir hata oluşmaması ve parametrik çalışmaktır. Doğru tasarım istiyorsak bu ölçüleri mutlaka bu şekilde tanımlamalıyız.

Tasarımı tamamladıktan sonra Autodesk Inventor’da Manage sekmesinin altında “Create iPart” ikonuna tıklıyoruz.

Açılan bu pencerede tanımladığımız bütün parametreler otomatik olarak gözüküyor. Direkt ölçülerin değerlerini girmiş olsaydık bu değerlerin hiçbirini bu pencere üzerinde göremeyecektik.

ekran görüntüsü içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturulduTable sekmesinde göstermek istediğimiz parametrik ölçüleri de istersek daha sonra tablo içerisine aktarabiliyoruz. Aynı şekilde table üzerinde gözükmesini istemediğimiz ölçüleri de “  ” simgesi ile kaldırabiliriz.

Bir sonraki aşama artık parçayı farklı parametrelerle oluşturmaktır. Bunun için table üzerinde birkaç değişiklik yaparak ilerleyeceğiz

Orijinal parça üzerinden kaç tane daha parça oluşturacaksak o kadar satır çoğaltabiliriz. Parça numarası üzerine sağ klik diyip “Insert Row” sekmesine tıkladığımız anda yeni parçanın ölçülerini orijinal parçanın ölçüleri ile birebir olarak atar. Değişiklikleri daha sonradan yapacağız. Burada toplamda 4 model elde etmek istiyoruz.

Ölçülerin direk üzerine tıklayıp değerlerini değiştirebiliyoruz. Table’da görüldüğü gibi 4 adet masa ölçüleri çıkarmış olduk. Bunları farklı farklı masalar çizmeden tek bir model üzerinden tasarladığımızı unutmayalım.

            Tabloyu oluşturup bitirdikten sonra Model Browser’da “Table” diye ayrı bir sekme oluşacaktır. Bu sekmeyi açtığınızda oluşturduğumuz 4 ayrı modeli de görebilirsiniz.

Modellerin üzerine çift tıklayarak farklı ölçülerdeki parçalara erişim sağlayabilirsiniz.

Modellerin Teknik Resmini Oluşturmak:

            Modelleri oluşturduktan sonra teknik resim aşamasında bütün modelleri ayrı ayrı ölçülendirmemiz çok zor olacaktır. Hem vakit kaybı hem de iş gücünün artması demektir. Bunun için i-part fonksiyonunu kullanmamız en doğrusu olacaktır.

            Teknik resim ortamına geçip modelin izometrik görüntüsünü kağıda yerleştirmekle başlayabiliriz. Referans olarak çizdiğiniz modelin izometrik görüntüsünü alabilirsiniz.

Annote sekmesinin altından Table bölümünde General’a tıkladığımızda bütün modellerin ölçülerini bir tablo halinde görebileceğimiz alan olacaktır.

            General’a tıkladığımızda bir Table penceresi açılacaktır. Bu pencerede bizden parçayı tanımlamamızı isteyecektir. Parçanızı kaydedip kayıtlı olduğu yerden çağırmanız gerekmektedir. Parçanız açıksa zaten otomatik olarak bu pencerede gözükecektir.

            “Column Chooser” alanında ise oluşturacağımız tabloda modelde tanımladığımız parametrelerin hangisinin gözüküp gözükmeyeceğini belirleriz. Her tanımladığımız parametre tabloda ayrı bir sütun olarak karşımıza çıkacaktır.

            “Table Column Chooser” penceresinden hangi parametreyi tabloda görmek istiyorsam onu “Add” ile “Selected Columns” alanına atmamız gerekmektedir. Biz burada:

  • Part Number

  • ayak_gen

  • ayak_uzun

  • genişlik

  • uzunluk parametrelerini tabloya alacağız.

Teknik resim sayfasında her model için ayrı teknik resim oluşturmaktansa tek bir model üzerinden bütün modellerin ölçülerini bu şekilde göstermiş olduk.

İsterseniz bu tabloyu Excel dosyasına formatına aktarabilirsiniz.

Inventor’da i-part özelliği işlerinizi daha seri ve minimum hatayla yapmanızı sağlar. Bu da verimlilik artmasıyla eşdeğerdir.

 

Gülizar OBUZ OCAK

CADBİM

İmalat Mühendisi – MFG Teknik Destek Uzmanı