top of page
< Back

BIM İçeriği Üretimi / BIM Obje Oluşturma

3D CAD dosyalarınızı Revit, Archicad, Sketchup, AutoCAD, 3ds Max, Microstation, Rhino ve daha bir çok yazılım formatlarına dönüştürüyoruz.

BIM İçeriği Üretimi / BIM Obje Oluşturma

Hızlı bir şekilde yüksek kaliteli BIM içeriğinizi oluşturalım.Yapılandırılabilir 3D CAD modellerini hangi tasarım yazılımı ile çizilmiş olursa olsun, mimarların ve inşaat yüklenicilerin ürünlerinizin projelerinde kullanımını belirlemelerini kolaylaştıran BIM nesnelerine dönüştürüyoruz.

Mimarlar ve tasarımcılar Yapı Bilgi Modellemesini (BIM) benimsedikçe, yapı ürünü üreticilerinin BIM'e hazır olması çok önemli hale geldi. Ürünlerinin 3B, BIM özellikli modellerini sağlayan firmaların, tekliflerini yapı projelerinde belirtilen şekilde görme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, yapı ürünü üreticileri, BIM'e hazır modellerin nasıl oluşturulacağını öğrenme zorluğu ve kaynak eksikliği ile karşı karşıyadır. CADBİM bu konuda size yardımcı olabilir.


BİM içeriği nedir?


BIM objeleri(nesneleri), müşterileriniz tarafından bina bilgi modellerine yerleştirilebilecek ürün ve ekipmanların dijital temsilleridir. Üreticiye özel BIM içeriği, Omniclass sınıflandırması, malzeme, model numarası, MEP bağlantıları ve servis bilgileri gibi ilişkili meta verilerle birlikte ürünün 3B temsillerini içerir.

CADBİM BIM İÇERİĞİ (BIM OBJE) ÜRETME ÇÖZÜMÜ


Temel modelleme sistemleri Solid (Katı) modelleme,  Surface (Yüzey) modelleme, Mesh (ağ) modelleme ve Nurbs (eğrisel kenar) modelleme sistemleridir. Bu modelleme sistemlerinde yapılan modeller dosya boyutları düşünüldüğünde binlerce objenin mimari bir CAD model ortamında kullanılması veri boyutları söz konusu olduğunda günümüz teknolojilerinde çok pahalı iş istasyonları gerektirmekte ve kullanıcıları zorlamaktadır.


Bu modeller doğrudan Autodesk Revit ve Archicad gibi yazılımların içine alınamamaktadır. Bu sebeple genel standart olan step, sat, iges, ifc gibi formatlara dönüştürülerek alınmaktadır.


Üretici firmalar tarafından tamamen imalat için hazırlanmış olan CAD dosyaları inşaat sektöründe kullanılan bir yazılımın içerisinde doğrudan kullanılmamakta  bu içeriklerin iç kısmında kalan detayların temizlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde de dosyadaki yüzey sayısı ve modelin dosya boyutu azaltılmaktadır. İnşaat sektörü tasarımcıları için bu detayların bir önemi yoktur aksine daha az detay istemektedirler.

Cadbim teknik ekibi öncelikle nasıl bir sonuç elde edeceğinize dair bir fikir olması açısından birlikte belirleyeceğimiz birkaç ürünün CAD dosyasını BIM objelere dönüştürerek onayınıza sunar.
Onaylandıktan sonra CADBİM teknik ekibi parça numaraları ve açıklamaları, mevcut malzemeler ve kaplamalar, performans kriterleri, elektrik gereksinimleri, LEED sertifikası, kod uyumluluğu ve daha fazlası gibi gerekli tüm BIM nesne bilgilerini içeren içeriği oluşturur.

CADBİM BIM içeriği oluşturma çözümü sayesinde üreticiler sadece dönüştürülmesi istediği ürünleri ve sergilenmesini istediği özelliklerini belirler. Daha sonra ortaklaşa belirlenen proje takviminde teslim edilen objelerinin kontrollerini ve yayınlarını yaparlar. 

 

bottom of page